Fosilní paliva mají zelenou. Trump životní prostředí svěří vrchnímu popírači globálního oteplování

Do čela Agentury ochrany životního prostředí se má postavit Scott Pruitt. Ministr spravedlnosti z americké Oklahomy a muž, který je známý jako mimořádný skeptik, pokud jde o globální oteplování. Trump tím v zásadě vyhlašuje válku aktivitám Obamovy administrativy na poli ochrany přírody a ekologickým aktivistům obecně. Fosilní paliva před sebou najednou mají zářnou budoucnost.

 

Donald Trump na politické šachovnici táhne černým pěšákem a těžařská lobby tuto partii nemůže sledovat s větším nadšením. Nominace Scotta Pruitta, vrchní postavy přes spravedlnost v Oklahomě, je mimořádně silným konstatováním, kam se Trumpova politika na poli životního prostředí bude ubírat.

Do čela vlivné Agentury ochrany životního prostředí totiž míří její zavilý nepřítel. Trvdošíjný odpůrce regulací. Muž, který Oklahomu jakožto přední těžařský stát zastupoval v řadě sporu právě s institucí, kterou má sám vést. Člověk, který stojí v přímé opozici k federálním snahám omezit znečištění smogem a emise vypouštěné do ovzduší.

Zvolený americký prezident nemohl říct, že budoucnost vidí ve vrtech a uhlí, nijak hlasitěji.

Jde o tanec na hrobech nepřátel. Pruitt stojí i v čele iniciativy mířící proti plánu na využití čisté energie, který jemu přislíbená agentura prosazuje jako ústřední pilíř Obamovy snahy o lepší ovzduší. To ale vlastně nehraje roli, Pruitt globální oteplování odmítá jako celek...

  • Navzdory zástupům prominentních vědců, důkazům a faktu, že situace donutila státy celé planety uvědomit si stav věcí a postupně přijmout klimatickou dohodu z Paříže.
  • Navzdory titulkům, kterými přední média upozorňují na kritický stav životního prostředí. Jen včera to byla například zpráva britského The Independent, který informuje, že v příštích desetiletích vlivem úbytku ledu klesne populace ledních medvědů o třetinu. Nebo informace CNN, která upozorňuje, že sever Afriky bude do konce století neobyvatelný. 
  • Navzdory tomu, že letošní rok bude nejteplejší za dobu měření.

 

Proč Pruitt?

„Scott Pruitt v čele Agentury ochrany životního prostředí, to je jako vzít lišku a nechat ji hlídat kurník," říká šéf Ligy konzervativních voličů. „Opakovaně bránil zisky velkých znečišťovatelů za cenu zdraví lidí," zní také na jeho adresu.

Pruitt se profiluje jako odpůrce federální legislativy nařizované shora, hájí právo na individuální rozhodování jednotlivých států. Na jeho obranu se staví třeba blízký senátor Jim Inhofe, taktéž z Oklahomy, taktéž skeptik ohledně globálního oteplování. „Pruitt bojoval proti neústavním a fanatickým regulacím," říká podle The Economist.

Agentura ochrany životního prostředí

Není ministerstvem, její šéf je přesto považovaný za člena vlády. Má relativně velké pravomoci. Spojuje administrativní, odbornou i výzkumnou roli ve vztahu k přírodě. Navrhuje Kongresu legislativu.

Trump dříve otevřeně mluvil o tom, že klimatické změny jsou výmysl namířený proti ekonomice USA, a hrozil odstoupením od průlomové klimatické dohody dojednané v Paříži. V poslední době slova - tak jako u jiných témat - zmírnil a tvrdí, že chce být otevřený všem názorům. Včera ve svém mrakodrapu přijal herce Leonarda DiCapria, který je aktivní v otázkách ochrany přírody. Mluvili o tom, jak zelená politika může pomoci při vytváření pracovních míst. Na začátku týdne Trump přijal demokrata Ala Gora rovněž známého jako ochránce přírody.

Al Gore

Ten si setkání pochvaloval. Rozumí si prý s Trumpovou dcerou Ivankou, od které se obecně očekává, že bude působit jako protiváha svého otce a bude otevřenější v tématech, která se Donaldu Trumpovi do oficiální politiky nehodí. Životní prostředí je jedním z prvních.

Ivanka spasitelka. Jak nejstarší Trumpova dcera ovlivní politiku svého otce?

SDÍLET
sinfin.digital