Francie se obává vánočních útoků. Varování vydaly i USA

Ve Francii stále hrozí další teroristický útok, o konkrétní hrozbě v době Vánoc ale úřady v tuto chvíli informace nemají. Ředitel francouzské policie Jean-Marc Falcone v rozhovoru pro list Journal du Dimanche připustil, že nebezpečí je nyní zvlášť vysoké. S podobným varováním přišla také americká FBI.

„Atentát v Berlíně připomněl všem prefektům, že je nutné přistoupit k novému vyhodnocování situace, prověřovat, že všechny vánoční trhy a všechny půlnoční mše jsou dobře chráněny. U nejnavštěvovanějších vánočních mší ve velkých městech budou přítomni nejen policisté, ale připraveny jsou i jednotky rychlého zásahu," uvedl policejní šéf.

Česká opatření před terorem v praxi: ve městech přibyly betonové bariéry

Podobně se už včera vyjádřily americké úřady. I ty jako největší riziko vyhodnotily vánoční oslavy a mše v kostelech. Právě na ně by se podle nich mohli zaměřit stoupenci takzvaného Islámského státu, který ve svých médiích k svátečním útokům vybízí. 

Grafika: Během 45 let terorismu v Evropě zemřelo skoro 11 tisíc lidí

Francie byla od začátku loňského roku dějištěm série atentátů, při kterých džihádisté povraždili více než 230 lidí. Francouzské bezpečnostní síly nyní spolupracují s německými kolegy, kteří vyšetřují pondělní teroristický útok v Berlíně, kde kamion najel do davu na vánočním trhu v centru německé metropole a usmrtil 12 lidí, včetně jedné české občanky. Hlavní podezřelý byl dopaden a zabit policisty v Itálii, kam podle prvních poznatků utekl z Německa přes Francii.

SDÍLET
sinfin.digital