Francii hrozí nestabilita, Macron bude těžko hledat spojence pro své reformy

E15 Premium, Pavla Palaščáková

E15 PREMIUM | Šéfovi Elysejského paláce Emmanuelu Macronovi se sice v dubnu podařilo vítězně projít dvěma koly francouzských prezidentských voleb, v pomyslném „třetím“ kole už však narazil. S ním spjatá koalice Spolu nebude mít v Národním shromáždění většinu, což prezidentovi zkomplikuje prosazování plánovaných reforem. Nyní tak bude složitě usilovat o spojenectví s tradiční pravicí. Pokud se s ní formálně nedohodne, bude muset hledat podporu pro každý zákon zvlášť. Komentátoři každopádně upozorňují, že Francii v náročné době hrozí nestabilita, což ve výsledku ohrožuje i Evropskou unii.

Spolu sice bude nejsilnější formací v dolní komoře parlamentu, ale zajistilo si pouhých 245 křesel z 577. Na druhém místě skončila levicová koalice NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) radikála Jeana-Luca Mélenchona, která získala 131 míst. Dařilo se i uskupení na druhé straně spektra, Národnímu sdružení Marine Le Penové, které dosáhlo rekordních 89 křesel.

Macronova koalice tak musí sehnat 44 dalších hlasů, aby prezident a vláda mohli provádět svou politiku. To patrně nebude snadné, čekají se týdny vyjednávání. „Pro Macrona je to velmi nepříjemná situace. Francie teď řeší, zda se vůbec dá za těchto okolností vládnout,“ komentovala rozložení sil expertka na francouzskou politiku z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Eliška Tomalová.

I v případě úspěchu při jednání o podpoře Spolu hrozí další zpomalení reforem, mimo jiné daňového a penzijního systému, které už poznamenala pandemie koronaviru. Dopady hlasování o složení Národního shromáždění může pocítit i celá sedmadvacítka. „Evropské unii, která se snaží posílit svou obranu, přerušit energetické vazby s Ruskem a usilovat o užší integraci, nyní hrozí, že se Francie obrátí dovnitř a nebude mít chuť k velkým změnám,“ varoval komentátor Bloombergu Lionel Laurent.

sinfin.digital