Globální oteplování v přímém přenosu. Vlny veder nepoleví ani v budoucnu, tvrdí klimatologové

HalfPageAd-1

ekb

28. 07. 2018 • 13:06

Vyprahlé Řecko zasáhly mohutné požáry, při kterých tento týden zemřely desítky lidí. Francie kvůli vlně veder omezila provoz jaderných elektráren. A teploty přes 30 stupňů Celsia se nevyhnuly ani oblastem za polárním kruhem. Evropa však není jediná, která se potýká s extrémními vlivy počasí – změny pociťuje celý svět. Podle vědcůlidstvo sleduje dopady globálního oteplování v reálném čase a extrémy v počasí budou pokračovat i v nadcházejících letech.

Mobile-rectangle-3

„Tohle je tvář změny klimatu. Pokud by nebylo globální oteplování, určitě bychom nebyli svědky takových extrémů,“ varuje pro britský deník The Guardian expert na klimatické změny z Pensylvánské státní univerzity Michael Mann. Odkazuje tak na extrémní počasí, které zasáhlo Evropu od Řecka až k Severnímu polárnímu kruhu i celý svět od Severní Ameriky po Japonsko.

Podle vědců jsou současné vlny vedra způsobeny stavem proudění v atmosféře, které se nezvykle vyklonilo k severu a horký vzduch z jihu Evropy tak vystoupil daleko na sever. Proudění vzduchu v atmosféře ze západu na východ – označované jako tryskové proudění – se podle meteorologů obvykle vlní a dochází tak ke střídání teplého vzduchu z jihu se studeným vzduchem ze severu. V posledních měsících však zůstává ve stejné pozici.

Horký, suchý vzduch tak zůstává nad kontinentem déle, než je obvyklé. Podle odborníků je přitom pozastavení tryskového proudění v oblasti severní polokoule stále více spojené s globálními změnami klimatu – především rychlým ohřevem Arktidy a následným táním mořského ledu. Evropa tak zažívá extrémní vlny vedra, které si vybírají daň v podobě rozsáhlých požárů a ničení úrody.

„Dopady klimatických změn už nejsou tak mírné jako dřív. Vidíme, že se odehrávají v reálném čase a to, co se děje toto léto, je toho dokonalým příkladem,“ tvrdí Mann, podle kterého je velmi znepokojující, že se pro změnu situace dělá jen málo.

Souvislost mezi extrémním počasím a klimatickými změnami potvrzuje i řada dalších odborníků, včetně Rowana Suttona z britské Univerzity v Readingu. „Nikdo by neměl být ani trochu překvapený, že jsme v mnoha částech světa svědky rozsáhlých vln vedra a dalších souvisejících dopadů,“ říká pro Guardian s tím, že se globální oteplování odhaluje přímo před našima očima.

Na řadě stanic padají teplotní rekordy. V porovnání s historickými teplotami očekává extrémně horké léto například Velká Británie a vedro překonává rekordy také ve Švédsku. Severská země tento týden intenzivně bojovala s desítkami rozsáhlých lesních požárů naráz a nezbývalo jí, než požádat o pomoc své evropské sousedy.

Počasí ve světě (28.7.2018)

Skutečnou tragédii však přinesl o pár dní později požár nedaleko Atén, kde se kvůli silnému větru a suché zimě i jaru plameny šířily nepředvídatelnou rychlostí. V plamenech tak zahynulo nejméně 87 lidí a astronomických výší dosahují také materiální škody. Rozsáhlé požáry kolem historického města v Řecku navíc v pátek vystřídaly bleskové povodně.

Kromě Švédska zažívají nezvyklá horka i další země severní Evropy – Norsko, Finsko nebo Lotyšsko, které také zasáhly požáry. A historicky nejteplejší květen mají za sebou i obyvatelé finského Laponska, kde je za vedro považováno už 20 stupňů Celsia, místní si však pomalu zvykají na teploty atakující třicítku. Například v Japonsku však začátkem týdne naměřili dokonce 41,1 stupně Celsia, čímž země překonala rekord z roku 2013. Extrémně vysoké teploty si v zemi vyžádaly už přes 40 lidských životů.

„Je důležité vědět, že jakékoliv vlny vedra jsou způsobené přírodou a v současnosti i člověkem. Jednoduše řečeno, změna klimatu způsobuje, že jsou tyto vlny tepla mnohem závažnější,“ tvrdí pro Bloomberg odborník Michael Wehner z americké Národní laboratoře Lawrence Berkeley.

Podle klimatologů však bude podobný ráz počasí běžný v následujících letech. „Oteplování bude pokračovat. V dalších desetiletích bude vln veder mnohem víc a některé budou mnohem závažnější, než jsou dnes,“ varuje Sutton pro server The Independent.

Odborníci proto vyzývají především ke snížení objemu skleníkových plynů v atmosféře. „Pokud tohle není něco, co byste chtěli zažívat každé léto, a chtěli byste léto raději o něco chladnější, přemýšlejte o tom, pro koho budete hlasovat v příštích volbách,“ říká pro Independent výzkumník klimatických změn na Oxfordské univerzitě Friederike Otto.

 

 

 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1