Globální spotřeba uhlí míří k rekordu, Evropa se potýká se zajištěním jeho dodávek před zimou

Pavla Palaščáková

Drahý zemní plyn výrazně navyšuje globální výrobu elektřiny z uhlí. Letos by se podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) měla celosvětová spotřeba černého nerostu vyrovnat maximu z roku 2013, a příští rok zřejmě padne nový rekord. Evropa kvůli dopadům války na Ukrajině oživuje uhelné elektrárny a patří tak mezi regiony s největším nárůstem využití tohoto paliva. Musí si však zajistit náhradní dodávky za uhlí z Ruska, na jehož dovoz za pár dní začne platit zákaz.

Na základě současných ekonomických a tržních trendů IEA předvídá, že celosvětová spotřeba uhlí v roce 2022 vzroste o necelé procento na osm miliard tun. Ovšem za předpokladu, že se čínská ekonomika ve druhé polovině roku zotaví. V nejlidnatější asijské zemi totiž v prvním pololetí kleslo využití uhlí o tři procenta. Agentura však očekává, že silné druhé pololetí dostane roční spotřebu na zhruba loňskou úroveň.

O sedm procent pak zřejmě vzroste poptávka po uhlí v Indii. A stejným tempem patrně i v Evropské unii, která se však na globální spotřebě uhlí podílí přibližně jen z dvacetiny. Už loni přitom spotřeba této suroviny v sedmadvacítce poskočila nahoru o čtrnáct procent. Příčinou tohoto trendu je především nárůst cen zemního plynu a obavy z jeho nedostatku v době, kdy Rusko neustále vytváří napětí kolem jeho dodávek. Německo, Nizozemsko či Rakousko tak poměrně výrazně změnily uhelný kurz a připouštějí, že ho v krátkodobém horizontu využijí více, než původně počítaly.

V roce 2023 by už spotřeba uhlí v Evropě měla mírně klesat

„Několik zemí v EU prodlužuje životnost uhelných elektráren určených k uzavření, znovu otevírá zavřené elektrárny nebo zvyšuje stropy pro pracovní dobu uhelných elektráren, aby se snížila spotřeba plynu,“ konstatovala IEA. „Největší dodatečnou spotřebu bude mít Německo,“ dodala.

Agentura předpokládá, že příští rok se oproti letošku globálně změní jen málo, spotřeba patrně ještě mírně vzroste a dosáhne nového rekordu. Podílet se na něm ale zřejmě budou hlavně Čína a Indie, v EU by podobně jako ve Spojených státech mělo využití uhlí už zase nepatrně klesat. IEA však zdůraznila, že nejistota předpovědí s válkou na Ukrajině značně vzrostla.

„Podle naší prognózy bude stačit rozšíření obnovitelných zdrojů a opatření na úsporu energií v roce 2023, aby vyrovnaly očekávané uzavření jaderných elektráren,“ konstatovala s odkazem na Německo, které plánuje letos skoncovat s jadernou energetikou, i když sílí hlasy proti. IEA rovněž počítá s tím, že příští rok už bude Francie produkovat více elektřiny z jádra. Letos část její reaktorové flotily stojí, což významně přispívá k problémům s dostatkem energií na kontinentu.

sinfin.digital