Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty

12. 09. 2017 • 09:37

Smrt Usámy bin Ládina byla po celém světě vnímána jako symbol (alespoň částečné) výhry nad terorismem. Západní státy si však neoddechly na dlouho – krátce poté se začal ozývat Islámský stát, který ovládl rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. I chalífát na Blízkém východě se však postupně rozpadá a džihádisté pomalu přicházejí o své vedení. Podle odborníků z Combating Terrorism Centre však existuje kandidát, který může teroristickou organizaci i džihádisty z celého světa včetně odpadlíků z Islámského státu sjednotit – je jím oblíbený syn Usámy bin Ládina, který se už v sedmi letech objevoval na propagandistických videích po boku otce. Dnes jde v jeho šlépějích a vyzývá k páchání útoků na židovské cíle a státy NATO. Právě kvůli jeho příbuznosti a podobě s bin Ládinem je dost možné, že ho budou radikálové následovat. Jeho příběh přinesl server Daily Beast.

Usáma bin Ládin – syn miliardáře, který finančně podporoval mudžahedíny v boji proti Sovětům v Afghánistánu – měl dvě ženy, když potkal dětskou psycholožku ze Saúdské Arábie Khairiu Sabarovou. Ta sice nebyla bin Ládinovou poslední manželkou, všichni v jeho okolí však věděli, že byla jeho nejmilovanější. Po třech letech snažení se jim v roce 1989 narodil syn, kterého pojmenovali Hamza, neboli „vytrvalý“.

Pátrání po Hamzovi

Spojené státy na přelomu února a března 2019 vypsaly odměnu milion dolarů výměnou za informace, které by vedly k dopadení nejmladšího bin Ládinova syna. Washington zařadil Hamzu bin Ládina na černou listinu mezinárodních teroristů v lednu 2017.

Jak říká bývalý bin Ládinův bodyguard, Khairia byla „ naprosto všemi respektována“. V Súdánu, kam její manžel v roce 1991 přesunul základnu teroristické organizace al-Káida, založila školu pro manželky a děti teroristů. Zde je učila o islamistické teologii a čas od času poskytovala i manželské poradenství. Khairia pro al-Káidu znamenala klidný přístav, kdy i v těch nejtěžších chvílích její nekonečný optimismus pomáhal držet organizaci pohromadě.

Když bylo Hamzovi sedm let, byla al-Káida ze Súdánu vytlačena. Usáma bin Ládin a jeho bojovníci odešli do Afghánistánu, kde jim poskytlo útočiště hnutí Tálibán. Během Hamzova dospívání se z něj stával jeden z neoblíbenějších synů bin Ládina. Objevoval se po jeho boku na propagandistických videích a prošel i výcvikem k útoku, jeho čas s otcem se však chýlil ke konci.

V předvečer teroristického útoku z 11. září bin Ládin poslal manželky a mladší děti včetně dvanáctiletého Hamzy z úkrytu v Kandaháru do východoafghánského Džalálábádu. Měl strach z americké odvety, nechtěl proto, aby mu byly jeho ženy a děti na blízku. Z Džalálábádu pak cestovaly do Pákistánu a nakonec do Íránu. Myslely si, že tu našly bezpečný úkryt, ale i tady byli členové al-Kajdy pod neustálým dohledem. V roce 2003 byl Hamza s matkou íránskými silami zadržen a následující roky strávil za vysokými zdmi a pod dozorem kamer, odříznutý od okolního světa. Ani za mřížemi ale Khairia nechtěla ve výuce polevit – kromě ní Hamzu v islamistické ideologii vzdělávali i další členové al-Káidy, kteří byli v íránském vězení spolu s nimi.

Za mřížemi se Hamza brzy oženil s dcerou jednoho ze svých učitelů, která mu porodila dceru Khairiu a syna Usámu. Po otci se mu za mřížemi stýskalo a nikdy nepřestal věřit, že ho zase uvidí. „Kolikrát jsem si z hloubi svého srdce přál být vedle tebe,“ napsal bin Ládinovi v roce 2009. Následující rok byl Hamza spolu se svou rodinou a matkou díky výměně vězňů z íránského vězení propuštěn. Nový domov našli ve Vazíristánu – hornaté pákistánské oblasti nedaleko afghánských hranic. Hamza však stále toužil stát po boku otce. V roce 2011 se mu to už téměř povedlo, setkat se s ním ale nestihl – v květnu byl Usáma bin Ládin speciálními jednotkami Spojených států zabit.

Následující čtyři roky zůstal Hamza v ústraní, poprvé ho bylo možné slyšet na nahrávce z roku 2015, ve které oslavoval „mučednictví“ svého otce a bratra Khálida, ocenil lídry al-Káidy v Sýrii, Jemenu a v severní Africe a pochválil teroristické útoky včetně toho během bostonského maratonu. Další projevy bin Ládinova oblíbeného syna se objevily v květnu, červenci a srpnu roku 2016. Jeho výkřiky vyzývající k násilí nenechaly Spojené státy bez odezvy a v lednu letošního roku Hamzu zařadily na globální seznam teroristů.

Tři měsíce poté Hamza zveřejnil další dvě nahrávky. Ve svých poselstvích nejčastěji volá po útocích na židovské a západní zájmy a nabádá sebevražedné atentátníky z celého světa, aby četli Inspire – internetový magazín al-Káidy. V něm džihádisti najdou například návody, jak sestrojit zbraň, a jedno z nedávných videí je nabádá například i k zabíjení lidí pomocí nožů a automobilů. Na květnové nahrávce Hamza také představil hierarchický seznam cílů, na které se mají džihádisti zaměřit – na prvním místě jsou ti, kteří vystupují proti islámu, po nichž následují židovské cíle, Spojené státy, další země NATO a nakonec Rusko.

Z nahrávek i zpráv al-Káidy je patrné, že se postavení Hamzy stále zvyšuje. Naznačuje to i fakt, že při zveřejňovaní nahrávek ho al-Káida v roce 20107 poprvé uvedla jako „šejcha“ – titulem, který je vyhrazený pro ty nejvýše postavené. Na cestě stát se novou hlavou organizace by mu navíc mohla pomoct podoba s jeho otcem a styl vystupování, kterým bin Ládina často připomíná.

Hamza má však dobře našlápnuto nejen k sesazení dnešních domnělých vůdců al-Káidy, které už v pozici lídra této teroristické organizace dost možná nahradil. Mladý syn nejslavnějšího teroristy historie má obrovský potenciál k tomu přilákat k sobě všechny džihádisty světa. Samozvaný Islámský stát se totiž postupně rozkládá a jeho bývalí členové budou brzy hledat další vlajkovou loď, ke které budou moct vzhlížet.

A právě Hamza by mohl být tím správným kandidátem – na rozdíl od ostatních představitelů al-Káidy totiž Islámský stát nikdy výslovně nekritizoval. Je sice pravda, že nemá žádnou zkušenost z první bojové linie jako jeho otec, ani to však není takový zádrhel. Hamza je oblíbený syn historicky nejslavnějšího džihádisty světa a v kultuře, kde při předání moci hraje roli právě pokrevní spojení, jeho rodný list chabé bojové zkušenosti zřejmě předčí.