Historické volební fiasko ukončilo jednu éru, Macron stojí před těžkou výzvou. Tři scénáře, jak by se mohl dostat ze zapeklité situace

Minulý týden zasáhla Francii nebývalá vlna veder. Na mnoha místech padaly historické teplotní rekordy. Kdo však ve Francii zažíval nejpernější chvilky, byl nedávno nově zvolený prezident Emmanuel Macron. Jím vedená koalice se propadla v legislativních volbách a nepodařilo se jí obhájit absolutní parlamentní většinu. Jedná se o historické fiasko, které patrně zablokuje francouzskou politickou scénu a zpochybní vlastní fungování politického systému Páté republiky.

Od roku 2002 se legislativní volby, které určují nové osazenstvo Národního shromáždění, dolní komory francouzského Parlamentu, konají jen pár měsíců po těch prezidentských. Cílem této změny je „sladění“ politického života a hlavně zabránění tzv. kohabitace, tedy situace, kdy prezident a předseda vlády jsou z rozdílných politických stran. Během kohabitace se totiž prezident nemůže opřít o parlamentní většinu. Tato situace nastala v novodobé historii Francie jen třikrát a pokaždé vedla k tvrdým politickým bojům, které paralyzovaly politickou scénu.

Od již zmíněného roku 2002 však žádná kohabitace nenastala. Strana, z níž vzešel prezident, vždy dokázala využít určitého mementa po vítězství v prezidentských volbách a prosadit se i v těch legislativních se ziskem absolutní většiny v dolní komoře Parlamentu. K tomu však letos nedošlo.

Rozložení sil před volbami

Pro pochopení výsledku letošních legislativních voleb se musíme vrátit hodně na jejich začátek. Po dlouhé době se totiž dokázala sjednotit levice pod vedením nejvýraznějšího francouzského levicového politika Jeana-Luca Mélenchona. Hned čtyři levicové strany – Nepoddajná Francie, Socialisté, Zelení a Komunisté – vytvořily koalici NUPES. Společně se dohodly na jednotlivých programových bodech jako třeba na snaze prosadit minimální mzdu 1500 eur měsíčně čistého, stanovení důchodového věku na 60 let nebo nastolení francouzské Šesté republiky. Po dlouhé době se tak splnil sen většiny levicových voličů a levice vstupovala do voleb sjednocena.

I přesto, že zformování levicové koalice mělo být silným signálem pro Macrona, nově zvolený prezident pokračoval ve svém lehce arogantním stylu. Po svém vítězství nad Marine Le Penovou ve druhém kole prezidentských voleb dlouho otálel se začátkem kampaně pro legislativní volby. Prezidentská koalice Ensemble! (Společně) pak byla hlavně zaměřena na Macrona a nechávala ve stínu některé významné tváře jeho strany, které bojovaly o místo v Národním shromáždění.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co ukázaly výsledky parlamentních voleb?
  • Které trendy se potvrdily?
  • A jaké má teď Macron možnosti, jak se dostat z patové situace?
sinfin.digital