Hlídky v Německu mají chránit uprchlíky, potají je ale zneužívají k prostituci

Německé úřady najímají do berlínských ubytoven bezpečností hlídky, které mají uprchlíky hledající v zemi nový domov chránit. Jak ale zjistila německá veřejnoprávní televize ZDF, místo toho je pracovníci ochranky prodávají k prostituci. Nejžádanější jsou přitom mladí běženci mužského pohlaví, za které jsou zákazníci ochotní zaplatit nejvíc.

Se skandálním zjištěním přišel investigativní pořad Frontal21 německé veřejnoprávní televize ZDF, podle kterého bezpečnostní pracovníci berlínských ubytovacích center pro uprchlíky tlačí mladé žadatele o azyl k prostituci. Televize o tom informovala s odvoláním na sociální pracovníky ale i samotné uprchlíky a zaměstnance bezpečnostních firem, kteří se svěřili reportérům pořadu pod podmínkou anonymity.

Ze stadionu v centru Rakky Islámský stát udělal továrnu na smrt. Ze svědectví přeživších mrazí

K prostituci se přitom snaží dotlačit i nezletilé běžence. „Musejí být určitého věku a atraktivní. Od 16 let výš, čím jsou ale mladší, tím jsou také dražší,“ řekl pro Frontal21 jeden z členů bezpečnostní ochranky, která má uprchlíky v ubytovnách chránit.

Zaměstnanci bezpečnostních firem si tak mohou přijít ke slušnému výdělku. Jak pořadu sdělil jeden z nich, za každého zprostředkovaného uprchlíka, který je ochotný poskytnout své sexuální služby, dostane 20 eur, tedy asi pětistovku.

Svědectví pořadu poskytlo také několik uprchlíků – mezi nimi 20letý Afghánec, jehož žádost o azyl úřady zamítly. Jak řekl pro ZDF, s nabídkou za ním přišel samotný hlídač. „Člen bezpečnostní ochranky mi řekl, že za sex se ženou dostanu 30, možná 40 eur,“ svěřil se pro Frontal21. Nabídku přijal. Styděl se za to, potřeboval ale peníze.

Integrace uprchlic v Německu vázne. Úřady na ně neberou ohled, jim i dětem hrozí nová rizika

Domluvy mezi uprchlíky a ochrankou si všimla i jedna ze sociálních pracovnic, která viděla, jak žadatelům o azyl předávají slíbené peníze. Její podezření se jí později potvrdilo a zjistila navíc, že jsou takto zneužíváni i nezletilí.

Případem už se zabývají německé úřady. Jak pro ZDF uvedlo berlínské Oddělení pro integraci, práci a sociální záležitosti, podezření z organizované prostituce uprchlíků bere velmi vážně. Německému listu Berliner Morgenpost ministerstvo zase sdělilo, že zatím nemá potřebné důkazy, snaží se však problém vyřešit. Vyslechnout chce všechny zúčastněné strany a mezi uprchlíky chce začít rozdávat i letáky, které by před prostitucí varovaly.

Z Mnichova zmizely mešity. Muslimům nikdo nedá pronájem, musí se modlit v kostelech a hospodách

Zjištění německé televize přichází jen pár týdnů poté, co na podobný problém upozornily dva úřady OSN. Dětský fond OSN (UNICEF) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v polovině října ve společné zprávě varovaly, že více než tři čtvrtiny dětských a mladistvých migrantů se při své nebezpečné cestě do Evropy přes Středozemní moře stanou obětí zneužívání.

SDÍLET
sinfin.digital