Hněv a slzný plyn. V Jakartě protestují desetitisíce muslimů

ČTK

Info.cz

Ulice Jakarty dnes zaplnily desítky tisíc radikálních muslimů. Protestují proti vůbec prvnímu křesťanskému guvernérovi indonéského hlavního města, který se podle nich dopustil urážky koránu. Policie dav musela rozhánět slzným plynem. 

V obavách z násilností metropoli hlídalo mnoho vojáků a policistů, byly uzavřeny ambasády i některé obchody. V běžně ucpaných ulicích Jakarty tak dnes nebyla prakticky žádná auta.

Demonstranti, z nichž převážnou většinu tvořili muži, se po tradičních pátečních modlitbách shromáždili před největší mešitou v Jakartě a vydali se na pochod k prezidentskému paláci. Křičeli přitom „zabijte guvernéra“, „zabijte ho kvůli urážce islámu“.

Policie odhadla účast na 50.000 demonstrantů. Na pořádek dohlíží zhruba 20.000 příslušníků bezpečnostních sil.

Guvernér Jakarty, vlastním jménem Basuki Tjahja Purnama, je první etnický Číňan stojící v čele desetimilionové indonéské metropole a je velmi oblíbený hlavně u členů střední třídy. Etničtí Číňané tvoří o něco více než jedno procento z 250milionové, převážně muslimské populace Indonésie a obvykle nevstupují do politiky. Purnama známý také pod přezdívkou Ahok je ale po desetiletí blízkým spojencem indonéského prezidenta Joka Widoda.

Podle radikálů je ale v rozporu s koránem, když jim vládne někdo, kdo není muslim. Purnam by podle nich měl skončit ve vězení, a ne obhajovat úřad guvernéra, kterým se stal v roce 2014. Ve volbách, které se budou konat příští rok, je favoritem.

Protestní akci svolala militantní Fronta obránců islámu, která chce v zemi zavést přísné islámské právo šaría. Z minulosti už je známá svými útoky na noční bary a zábavní podniky v Jakartě, které označuje za "hnízda neřesti".

Většina obyvatel Indonésie praktikuje umírněnou formu islámu a mnozí z nich volají po zákazu této radikální organizace. Úřady i odborníci se obávají, že by radikálové pod vlivem Islámského státu mohli oblasti uvrhnout do spirály násilí. 

sinfin.digital