Hranice budeme hlídat dál, zní z šestice unijních států, našly si právní kličku

Ministři vnitra zemí Evropské unie dnes v Lucembursku poprvé diskutovali o návrhu Evropské komise na změnu pravidel, kterými se řídí možnost spouštět dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru. Na návrh mají nyní státy podle náměstka českého ministra vnitra Jiřího Nováčka velmi rozdílné pohledy. Šest zemí, které takové kontroly mají, už ale zároveň oznámilo, že je chtějí udržet i po 11. listopadu, byť většinou formálně z jiných důvodů než dosud.

„Bylo to velmi sporné téma," připustil Nováček. Komise na konci září přišla s tím, že by mohla být lhůta pro trvání dočasných kontrol protažena ze stávajících šesti měsíců až na jeden rok, jejich další prodloužení by však bylo komplikovanější, mělo by přísnější podmínky a dělo se rozhodnutím členských zemí na základě návrhu Evropské komise.

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

Státy budou muset podle návrhu v budoucnu své kroky koordinovat se sousedy a mají být dány parametry, podmínky a omezení možností kontrol. O návrhu nyní budou jednat experti a například podle českého náměstka Nováčka míří dobrým směrem.

Rakousko, Německo, Dánsko, Švédsko a přidružené Norsko dočasné kontroly na vnitřních hranicích zavedly už na vrcholu migrační krize s odůvodněním, že příchody tisíců lidí zatížené Řecko zjevně nedokáže účinně řídit dění na své části vnější hranice schengenského prostoru. V souladu se stávajícími pravidly byly dosud tyto kontroly každý půlrok prodlužovány až do maximální doby dvou let.

Nyní je už tedy od 12. listopadu dál protáhnout možné nebude a tak země přišly s novým právním odůvodněním jejich trvající existence.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Podle komisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose nyní o jejich udržení žádají kvůli vážné hrozbě své vnitřní bezpečnosti. Francie, která je šestou zemí ze skupiny, kontroly spustila později kvůli teroristickým útokům a hrozbou své vnitřní bezpečnosti je zdůvodnila od počátku. Komise bude podle Avramopulose tyto notifikace „pečlivě hodnotit".

Německý ministr vnitra Thomas de Maziére před novináři záměr zdůvodnil napjatou bezpečnostní situaci na kontinentu v souvislosti s terorismem.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák si ovšem nemyslí, že celá věc byla podložena reálnými výsledky bezpečnostní analýzy. „Teroristické útoky, které (tyto státy) měly, neplynou z přeshraničních přechodů teroristů a rizikových osob. Jde spíš o politické rozhodnutí než o odborné a to mi na tom celém vadí," připustil ministr. Proti prodlužování kontrol se dnes vyslovili také Maďaři a Poláci, Slovincům se nelíbí podle nich zbytečné kontroly na hranici s Rakouskem.

Kontroly na hraničních přechodech bez skutečné kontroly "zelené hranice" jsou podle Kaliňáka jen opatřením, které má veřejnost v daných zemích uklidnit, že politici dělají nějaké konkrétní kroky. „Myslím, že bychom si měli otevřeně říct, že to je proti zájmům, které Schengen má. Měli bychom si říct, s čím bojujeme, odkud teroristé pocházeli. Pokud z vnitřku dané země, ztrácí kontrola na hranicích smyl," upozornil slovenský ministr.

Zeman chřadne. Ruský šváb až za hrob. Komentář Zdeňka Šarapatky

Avramopulos dnes po jednání zdůraznil, že udržení prostoru volného pohybu bez vnitřních hranic závisí na rovnováze mezi svobodou pohybu a potřebou zemí dokázat řešit hrozby pro vnitřní bezpečnost. Dočasné kontroly tak podle něj jsou a musí zůstat poslední možností, jak bezpečnostní problémy řešit.

SDÍLET
sinfin.digital