Hrozba pro GPS? Rusko znovu otestovalo protisatelitní zbraň

Rusko dál zdokonaluje svoje vojenské schopnosti. Nedávno otestovalo další „protisatelitní“ raketu. Tedy typ střely, která může znamenat riziko pro globální navigační systémy závislé na družicích. Informovala o tom CNN. 

Lze to chápat jako snahu Moskvy ukázat své schopnosti ve vesmíru. Podle zdroje americké zpravodajské stanice CNN ale přístroje po testu nezaznamenaly žádné úlomky a trosky. To by znamenalo, že raketa určený cíl nezničila.

Rusko podobné testy provádělo již dříve. Otestovalo například protisatelitní raketu Nudol. Právě střely podobného typu mohou ohrozit i družice jednoho z celosvětově nejznámějších navigačních systémů GPS. Ten americká armáda používá k navigaci vzdušných, pozemních i námořních sil.

USA se navíc domnívají, že Rusko rozmístilo tzv. kamikaze satelity, které mají za cíl přiblížit se k americkým družicím a zničit je.

Studená válka II. Rusko opět buduje jaderný vlak

„Úplné zničení GPS, nebo jeho vážné poškození, by vyřadilo z provozu naše zbraně dlouhého doletu a způsobilo zhoršené fungování všech řízených střel. To by mohlo vést k porážce v intenzivním konfliktu," myslí si bývalý stratég Pentagonu Mark Schneider.

Spojené státy jsou stejně jako další velmoci na satelitních systémech stále více závislé, ať už v armádě nebo v komerčním sektoru, přičemž Rusko a Čína vyvíjejí vlastní obdoby GPS. I proto američtí vojenští představitelé sledují narůstající ruský arzenál s obavami. 

Strategické velení USA se k aktuálnímu testu odmítlo blíže vyjádřit. „Monitorujeme všechny raketové testy na celém světě, ale obvykle je nekomentujeme. Jsme znepokojeni narůstajícími vesmírnými schopnostmi Ruska a Číny. Konkrétní dotazy by měly směřovat na ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos nebo na ruskou vládu,“ napsalo velitelství v prohlášení.

Techniku, která může zničit nepřátelské satelity, mají ve výbavě i Američané. V roce 2008 sestřelili z oběžné dráhy vlastní špionážní družici.

SDÍLET
sinfin.digital