Hrozba pro GPS? Rusko znovu otestovalo protisatelitní zbraň

Info.cz

22. 12. 2016 • 13:04

Rusko dál zdokonaluje svoje vojenské schopnosti. Nedávno otestovalo další „protisatelitní“ raketu. Tedy typ střely, která může znamenat riziko pro globální navigační systémy závislé na družicích. Informovala o tom CNN. 

Lze to chápat jako snahu Moskvy ukázat své schopnosti ve vesmíru. Podle zdroje americké zpravodajské stanice CNN ale přístroje po testu nezaznamenaly žádné úlomky a trosky. To by znamenalo, že raketa určený cíl nezničila.

Rusko podobné testy provádělo již dříve. Otestovalo například protisatelitní raketu Nudol. Právě střely podobného typu mohou ohrozit i družice jednoho z celosvětově nejznámějších navigačních systémů GPS. Ten americká armáda používá k navigaci vzdušných, pozemních i námořních sil.

USA se navíc domnívají, že Rusko rozmístilo tzv. kamikaze satelity, které mají za cíl přiblížit se k americkým družicím a zničit je.

„Úplné zničení GPS, nebo jeho vážné poškození, by vyřadilo z provozu naše zbraně dlouhého doletu a způsobilo zhoršené fungování všech řízených střel. To by mohlo vést k porážce v intenzivním konfliktu," myslí si bývalý stratég Pentagonu Mark Schneider.

Spojené státy jsou stejně jako další velmoci na satelitních systémech stále více závislé, ať už v armádě nebo v komerčním sektoru, přičemž Rusko a Čína vyvíjejí vlastní obdoby GPS. I proto američtí vojenští představitelé sledují narůstající ruský arzenál s obavami. 

Strategické velení USA se k aktuálnímu testu odmítlo blíže vyjádřit. „Monitorujeme všechny raketové testy na celém světě, ale obvykle je nekomentujeme. Jsme znepokojeni narůstajícími vesmírnými schopnostmi Ruska a Číny. Konkrétní dotazy by měly směřovat na ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos nebo na ruskou vládu,“ napsalo velitelství v prohlášení.

Techniku, která může zničit nepřátelské satelity, mají ve výbavě i Američané. V roce 2008 sestřelili z oběžné dráhy vlastní špionážní družici.

SDÍLET