Indický „Den hněvu“. Premiér navzdory protestům načrtl digitální revoluci

Davy lidí vyhnalo do ulic nedávné zrušení bankovek s vysokou nominální hodnotou. Opozice dnes v zemi vyhlásila „Den hněvu“. Premiér země ale za svými kroky stojí a chce jít ještě dál – nastínil společnost, která bude fungovat zcela bez peněz.

„Můžeme postupně přejít od společnosti s méně penězi ke společnosti bez peněz.“

Jenže ne každý v Indii to vidí stejně. Množství chudých a venkovské oblasti jsou pro ambiciózní plán velkou překážkou. V zemi se podle společnosti Credit Suisse odehraje až 90 procent transakcí v hotovosti, lidé na venkově mnohdy nemají ani vlastní bankovní účet. To nahrává šedé ekonomice a podvodům.

Premiér Modi svým prohlášením navazuje na nedávné rozhodnutí o zákazu dvou indických bankovek s nejvyšší nominální hodnotou - 500 a 1000 rupií (V Kč jde o stokorunové sumy). Tento krok vzbudil nevoli u opozice, která po celé Indii zorganizovala „Den hněvu“. Většina Indů přesto podle BBC tvrdí, že stažení bankovek schvaluje, ačkoli to ve společnosti působí zmatek. 

Podle Modiho je nutné postupně přejít k bezhotovostní společnosti právě proto, aby se ochromil černý trh, zamezilo se daňovým únikům, korupci a financování terorismu. Uznal, že není možné tento krok udělat rychle, proto vyzval mladé lidi, kteří mají blíže k moderním technologiím, aby s nimi naučili pracovat i svoje okolí.

SDÍLET
sinfin.digital