Irák se snaží předejít vzniku nového Islámského státu. Lehké to ale mít nebude

Král je mrtev, ať žije král! V případě Iráku je však těžké rozhodnout, koho korunovat. S iminentní porážkou Islámského státu, který zemi sužoval několik posledních let, se totiž opět začínají objevovat nezhojené rány, které teroristické hnutí nepřímo přivedly k moci. Je to cítit zejména v původní baště Islámského státu – v Mosulu. Tam o vliv, peníze a území soupeří místní milice, šíité se sunnity, regionální vláda s tou centrální a o svůj podíl z prolité krve se hlásí i Kurdové. 

Chaos, který může mít nedozírné následky. Tak popisuje současnou bezpečnostní situaci v sunnitském Mosulu deník Washington Post. Ulicemi zničeného města pochodují milice různých velitelů i zájmů. Jednu tak ovládají lokální politici, dalším velí vládní ministři, kmenoví vůdci či poslanci parlamentu. A další ozbrojené skupiny jsou napojeny na íránské šíitské milice.

Pach krve nešlo vydržet, říká bojovník, který kvůli stínání hlav utekl od Islámského státu

Lokální bezpečnostní skupiny jsou ve městě potřeba. Ačkoliv je Islámský stát v Iráku papírově poražen, v realitě všedního dne za sebou zanechal spící buňky a přeorientoval se na partyzánský styl boje.

3311090:article:true:true:true

„Město zatím není stoprocentně bezpečné. Řekl bych, že je bezpečné tak na 70 procent,“ vysvětluje Mohammed al-Sayyab, vůdce milicí, které jsou věrné ministru školství. „Stále je zde mnoho spících buněk IS, pracujeme na tom, abychom je zničili, ale stojíme proti velmi chytrému soupeři,“ dodává velitel.

S příliš mnoha veliteli se však začínají rovněž jitřit staré rány. Ty, kvůli nimž Islámský stát před třemi roky dobyl Mosul v podstatě jednoduše. Šíitská centrální vláda a armáda se totiž v převážně sunnitském městě chovaly spíše jako kolonizační velmoc než jako pilíř důvěry, ke kterému by se obyvatelé města mohli obracet. I proto lidé sunnitský stát v roce 2014 mnohdy vítali.

Obrana islamistů prolomena. Dobývání Tall Afaru z rukou IS jde rychle, pomáhají i civilisté

Nyní je však Mosul nepopsaným listem papíru, na který chce každý připojit svůj podpis. Zájmová uskupení se snaží dostat se do co nejvýhodnější pozice ve světě bez Islámského státu. O svá práva se tak hlásí zástupci obou hlavních proudů islámu i Kurdové. Ti již na konci září uspořádají referendum o odtržení severní provincie od Iráku a o vytvoření vlastního státu. Irácká vláda sice odmítá referendum jako nezávazné, nicméně kurdský prezident Masoud Barzání je pochopitelně jiného názoru.

Pro obyvatele Mosulu je nicméně nyní nejpodstatnější, aby se všichni co nejdříve začali soustředit na obnovu válkou zničeného města. To je rozdělené na dvě poloviny – jeho východní část je boji relativně nedotčená a život se do tamních ulic pomalu vrací zpět. Obchody se plní moderním zbožím, jehož prodej byl za dob panování IS nemyslitelný. Z krámků zní arabská hudba a od jídelních stánků znovu voní maso. 

3483238:article:true:true:true

Západní část Mosulu je však naprostý opak. Domy, sousedství i celé čtvrti jsou zničené natolik, že bude třeba je vybudovat znovu. „Na západě města se zub konfliktu podepsal nejvýrazněji,“ popisuje Lisa Grandová, koordinátorka Organizace spojených národů pro Irák. „Konflikty zde byly nejzuřivější a tomu odpovídá i poškození města,“ dodává. Některé části Mosulu, včetně centrálního Starého města, byly kompletně srovnány se zemí a bude třeba je vybudovat znovu.

Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty

Podle odhadů Organizace spojených národů (OSN) bude třeba jen na obnovu základní infrastruktury města jedné miliardy dolarů.

Vláda nicméně podobné prostředky nemá a USA daly jasně najevo, že se na obnově bojem zničených oblastí finančně podílet nehodlají. Irák tak nyní musí spoléhat na pomoc mezinárodního společenství a na to, že nalezne finanční pochopení u bohatých sunnitských států a emirátů perského zálivu.

To však jen nahrává sociálním, politickým, etnickým a náboženským tenzím, které by mohl někdo opět zneužít pro své účely. „V Mosulu šíří frustrace, naděje se stává nedostatkovým zbožím. Vláda se o situaci nestará, a podle šeptandy se jen čeká na vzestup nového Islámského státu,“ uzavírá Grandová.

SDÍLET
sinfin.digital