Írán nabízí jednání o svém raketovém programu. Gestem chce uklidnit Trumpa

Írán dal najevo, že je ochoten vyjednávat o svém raketovém arzenálu. Podle agentury Reuters tak chce zřejmě zklidnit situaci v době, kdy americký prezident Donald Trump hrozí vypovězením dohody o íránském jaderném programu. Tuto dohodu podepsal Teherán předloni se šesticí zemí, mezi nimiž byly také USA.

Trump tvrdí, že Írán ducha dohody nedodržuje. V nejbližší době má americký prezident informovat, jak se ohledně plnění dohody rozhodl, a podle toho bude Kongres rozhodovat o případné obnově protiíránských sankcí, jež dohoda blokuje. Trumpův názor na plnění dohody ze strany Íránu nesdílí Evropská komise, podle níž Írán podmínky plní.

Největší překvapení voleb? Nemají ústřední téma, není jím ani Babiš, říká sociolog Herzmann

Reuters upozornil na to, že Washington nesouhlasí s íránským raketovým programem, který podle něj dohodu z roku 2015 porušuje. Teherán tvrdí, že má právo budovat raketovou obranu.

V nedávné době pod tlakem Trumpových výroků ale podle Reuters Íránci naznačili, že by o určitých aspektech raketového programu mohli jednat. Podle íránského diplomatického zdroje, který Reuters nejmenoval, Íránci na setkání, jež se konalo na okraj jednání Valného shromáždění OSN v září, sdělili, že „by mohli o raketovém programu jednat, aby se odstranily obavy“.

Americké ani jiné západní zdroje tuto zprávu nepotvrdily, avšak několik amerických zdrojů přiznalo, že Íránci v tomto smyslu informují s pomocí prostředníků, k nimž patří Omán.

Kim odpálí raketu, která může zasáhnout USA, varuje ruský poslanec. V KLDR mu ukázali výpočty

Na okraj jednání VS OSN se 20. září sešli ministři zahraničí sedmi zemí, které dohodu o jaderném programu podepsaly, a přítomni byli i šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Íránské ministerstvo zahraničí zprávy o možném otevření dialogu o raketách nepotvrdilo a Tillersonův úřad je nekomentoval.

SDÍLET
sinfin.digital