Islámské státní svátky nechceme. Většina Němců se postavila proti vstřícnému gestu k muslimům

ČTK, luš

17. 10. 2017 • 12:00

Více než dvě třetiny Němců jsou proti tomu, aby se v určitých oblastech spolkové republiky zavedly islámské státní svátky, jak o tom minulý týden hovořil německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU). Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník Bild.

Pro zavedení islámských státních svátků se vyslovilo jen 7,8 procenta dotázaných, proti tomuto návrhu jich bylo 70,1 procenta.

Jiné přesvědčení dal najevo prezident ústředního výboru německých katolíků Thomas Sternberg, podle něhož v mnohonáboženské společnosti může v některých oblastech s vysokým podílem věřících muslimů přibýt i islámský státní svátek, aniž se tím zradí křesťanské tradice země.

Také ministr vnitra de Maiziére hovořil o tom, že by se v oblastech Německa, kde žije hodně muslimů, mohly slavit islámské státní svátky. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že se například svátek Všech svatých slaví také jen v oblastech, kde žijí katolíci, a nikoliv v těch protestantských.

Z celkového počtu 82 milionů obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

SDÍLET