Islámský stát chtěl druhé 11. září. Teroristé plánovali bombové útoky i střelbu do lidí

Policisté odhalili, jak loni odvrátili reálnou hrozbu terorismu v New Yorku. Tři útočníci, kteří se hlásí k Islámskému státu (IS), chtěli udeřit na Times Square a plánovali i bombové útoky v metru a na veřejných akcích, kde chtěli střílet do lidí. V plánu měli opakovat teror z 11. září 2001.

Americká policie dle BBC v pátek oznámila, že se jí v loňském roce podařilo překazit plánovaný islamistický útok na New York. Kanaďan, Američan a Filipínec chtěli útočit v srdci města na Times Square a plánovali další útoky v rozsáhlé síti místního metra. Odhalit je pomohl agent FBI v utajení, který se vydával za podporovatele džihádu.

Piráti vysílají do voleb hvězdnou pěchotu. Táhne je ke dnu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Mozkem celé akce byl 19letý Abdulrahman El Bahnasawy, který má kanadské občanství. Trojice společně komunikovala na chatovacích platformách a právě El Bahnasawy v konverzacích vysloveně zmiňuje, že chce vytvořit nové 11. září. Teroristé tehdy v roce 2001 zabili zhruba tři tisíce lidí v budovách Světového obchodního centra, v unesených letadlech a Pentagonu.

Kromě El Bahnasawyho byl členem skupiny ještě Američan Talha Haroon, který navrhoval sebevražedné bombové atentáty v metru, a Filipínec Russell Salic, který akci financoval. Všechny aktéry policie zadržela.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Džihádisté chtěli zaútočit během postního měsíce ramadánu, který loni trval od 6. června do 5. července. Inspirovat se chtěli údajně útokem z roku 2015 na pařížský koncertní sál Bataclan a loňským atentát na bruselské metro.

Informace o změřeném atentátu vyšla najevo teprve včera, když žalobci zveřejnili obvinění.

SDÍLET
sinfin.digital