Islámský stát v Afghánistánu: nová výzva pro Tálibán a regionální bezpečí?

Odchod z Afghánistánu byl pro Američany krvavý a kvůli útoku na kábulském letišti si vypili pohár hořkosti až do dna. Jeho následky symbolicky ukončily tristní americkou kapitolu v této zemi. Nyní víme, že při něm zahynulo 170 lidí, z toho třináct amerických vojáků, jimž většinou nebylo ani 22 let. Tragickou bilanci celého incidentu podtrhuje fakt, že se jednalo o útok na americké vojáky v Afghánistánu s největším počtem obětí od sestřelení vrtulníku v roce 2011, při němž zemřelo třicet lidí. Kdo za útokem stojí? Jaké jsou jeho vztahy s Tálibánem? A může být v budoucnu nebezpečný i pro nás?

Islámský stát v Afghánistánu

K útoku se přihlásila teroristická skupina Islámský stát Chorásán (ISIS-K nebo IS-K). Jedná se o „franšízu“ a afghánskou pobočku nechvalně známého Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIL). Její jméno je odvozeno od historické provincie Chorásán, která se rozkládá na území dnešního Íránu, Afghánistánu a Pákistánu.

IS-K přísahala věrnost ISIL v roce 2015, tedy v době, kdy tato organizace byla na svém vrcholu. IS-K byla založena bývalými členy pákistánského a afghánského Tálibánu a Islámského hnutí Uzbekistánu. Po jejím založení se skupině povedlo ovládnout odlehlé provincie na severovýchodě Afghánistánu u pákistánských hranic. Po prvních úspěších se pak pokusila získat pod kontrolu další území na hranicích těchto dvou zemí.

I když na mezinárodní scéně se IS-K zatím netěší velkému věhlasu, v regionu je už dobře známá. Mnoho expertů ji popisuje jako nejradikálnější a nejagresivnější militantní skupinu v Afghánistánu. O její krutosti svědčí i její předchozí krvavé útoky jako např. v roce 2020 na šíitskou porodnici, který si vyžádal přes 20 lidských životů nebo na sikhský chrám v Kábulu, který přinesl přes 25 obětí. V roce 2018 byla IS-K označena za čtvrtou nejnebezpečnější teroristickou organizaci na světě. Její útoky už zabily minimálně 1 060 lidí.

Výcvikový tábor ISIS-K ve východním Afghánistánu

Obrození Islámského státu

I přes tyto četné útoky IS-K zůstávala dlouho relativně malým uskupením. Na svém vrcholu v roce 2018 čítala kolem 3 000 bojovníků. Avšak rozmach IS-K přitáhl nejen nové rekruty, ale i pozornost nepřátel, kteří ji začali vnímat jako vážnou hrozbu. Proti IS-K se tak postavili jak Američané, tak i Tálibán. Takto IS-K přišla o kontrolu nad většinou svého území a počet jejích bojovníků se zmenšil na 1500 až 2200. Pro srovnání, u Tálibánu se odhaduje, že za něho bojuje 70 až 80 tisíc vojáků. V současné době tedy IS-K nepřestavuje přímé ohrožení svrchovanosti Tálibánu. Avšak několik špatných taktických chyb nového vládce Afghánistánu by ji rychle mohlo dostat do sedla, a proto Tálibán bere IS-K velmi vážně.

Navíc, v roce 2020 se do čela IS-K dostal nový vůdce Shahab al-Mujahir, kterému se povedlo provést výše zmíněné útoky. Rovněž dokázal osvobodit stovky bojovníků z vězení u afghánského města Džalálábádu. Odepsaná „franšíza“ Islámského státu tak chytila druhý dech, jehož nejviditelnějším projevem je právě útok na kábulské letiště.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Z jakých strategických výhod čerpá IS-K sílu?
  • Co je jejím cílem a jaké jsou její vztahy s Tálibánem?
  • A může být IS-K v budoucnu nebezpečný i pro nás?
sinfin.digital