Italové na Hedvábné stezce. Obří čínský projekt je obratem může srazit na kolena

Marek Hudema

Čína si v rámci svého obřího projektu nové Hedvábné stezky možná už brzy připíše významný úlovek. Do rozjetého vlaku globálního byznysu možná zanedlouho přistoupí Itálie, obecně považovaná za třetí největší ekonomiku eurozóny. Tamní vicepremiér Luigi di Maio obhajuje zvažovaný podpis memoranda jako ryzí obchod, nikoli politické gesto. Řím by se tak zařadil po bok sedmi dalších členů Evropské unie včetně Česka, kteří už podobné dokumenty s Číňany podepsali. A to navzdory varováním, že nová Hedvábná stezka je mocenským projektem Pekingu a Itálie jen další „kořistí“ v řadě.

Nadcházející podpis je ze strany Itálie pomyslným prvním výkopem – skrze nezávazný dokument dá najevo, že má o čínský superprojekt vážný zájem. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Itálii by se pak mezi 22. a 24. březnem hned nesla v jiném duchu. Proč tedy kolem této dohody panuje takové napětí?

Nová Hedvábná stezka je gigantický projekt, spíše shluk projektů od silnic, přes přístavy a železnice až po ropovody, plynovody a překladiště. To všechno má spojit Čínu s Evropou, Afrikou a Asií tak, aby nic nebránilo globálnímu byznysu pod taktovkou Pekingu. Iniciativu Pásu a stezky, jak se projektu také říká, osobně prosazuje čínský prezident a zmínku najdete dokonce ve stanovách vládnoucí komunistické strany, v jejímž čele Si Ťin-pching rovněž stojí.

Do obchodní spolupráce už se zapojilo přes 80 zemí a Itálie chce být další mezi nimi. Obdobné 'memorandum o porozumění' už dříve v Evropě podepsaly Portugalsko, Řecko, Malta, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko a také Česká republika.

Čínská hedvábná stezka je zdrojem obav. Cizí špioni krouží kolem Česka a usilují o vliv na politiky

sinfin.digital