Izrael a Arabové v Zálivu: vzniká společný deštník proti Íránu, kopí ale určitě ne

Erik Siegl

Izrael a některé arabské země jednají o vytvoření „obranné aliance“ proti Íránu, informovala opakovaně média. Skutečnost je méně převratná, přestože podle izraelského ministra obrany Gance již probíhá neformální spolupráce v oblasti protivzdušné obrany. Ta byla i společným „pozitivním“ tématem Bidenovy nedávné cesty v regionu.

Donald Trump (a jeho poradce John Bolton) se pokoušel ve spolupráci se Saúdy jako nástroj maximálního tlaku na Írán vytvořit pevnou koalici, kterou nazval „arabským NATO“. Tento plán ale ztroskotal mimo jiné na vnitřních rozporech zemí Zálivu a nezájmu Egypta jednoznačně se přiklonit na jednu stranu. Nicméně bývalá americká administrativa výrazně napomohla diplomatickému uznání Izraele ze strany Emirátů, Bahrajnu a také Maroka a Súdánu v roce 2020 za cenu různých ústupků těmto zemím.

Joe Biden dále pokračuje v Trumpově politice podpory „Abrahámovských dohod“, byť průlom (navázání diplomatických vztahů Izraele se Saúdskou Arábii) je v dohledné době považován za málo pravděpodobný.

Pro velkou část saúdské elity a zejména její starší generaci je Palestina stále citlivé téma a otevřené uznání a spojenectví s Izraelem je zatím příliš i pro místní autoritářský režim. Je to ostatně jen pár let, co byly z oficiálních učebnic částečně odstraněny některé nenávistné antisemitské a antikřesťanské pasáže. Důvěrné kontakty a komunikace na nejvyšší úrovni se přesto nepochybně rozvíjí i mezi Izraelci a Saúdy, jak naznačilo odhalení utajované návštěvy bývalého premiéra Netanjahua u korunního prince Muhammada bin Salmána.

Současná americká administrativa směřuje své úsilí do větší obranné spolupráce, která by pod jejím vedením propojila Izrael a Američanům blízké arabské země. Týká se to zejména oblasti vzdušné obrany proti dronům a raketám, jimiž disponuje Írán a jeho spojenci či chráněnci v regionu. Zejména útoky z Jemenu na rafinerii Saudi Aramco, letiště v Rijádu či letos na Abú Dhabi šokovaly místní bohaté monarchie. Zasáhly klíčová centra obou zemí, narušily pocit bezpečí a způsobily značné ekonomické a reputační ztráty, byť byly velmi omezené v porovnání s tím, jak brutálně obě tyto země doposud vedly válku v Jemenu.

sinfin.digital