Izrael ničil íránské cíle v Sýrii a přihlásil se k tomu. Předvolební kampaň nebo vzkaz Rusku?

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

21. 01. 2019 • 17:55

Izraelská armáda v noci na dnešek bombardovala íránské cíle v sousední Sýrii. Není to nic neobvyklého – podobných útoků provedli letci židovského státu během syrské války už stovky, až na výjimky se k nim ale nepřihlásili. Tentokrát izraelští vojáci (IDF) operaci nejen oznámili, ale rovnou zveřejnili i mapu míst, kde udeřili. Dodali i fotografie objektů vytipovaných ke zničení a dokonce video ze zásahu. Izrael takto reagoval na íránskou raketu vystřelenou na jeho území právě ze Sýrie.

Mobile-rectangle-3

Proč ta mediální změna? Souvisí s nástupem nového šéfa izraelského generálního štábu? A je útok samotný svéráznou připomínkou Rusku, které se údajně zavázalo nepustit Íránce a jejich spojence z radikálních šíitských milic – třeba libanonského Hizballáhu – blíže k izraelským hranicím? Nabízíme odpovědi nejen na tyto otázky týkající se konfliktu mezi Íránem a Izraelem, který se právě odehrává v Sýrii.

Co se stalo?

V neděli izraelská armáda na Twitteru ohlásila, že sestřelila íránskou raketu nad Golanskými výšinami, jejichž část (dvě třetiny) židovský stát od roku 1967 okupuje. Izrael sám toto území chápe jako anektované a zavedl na něm civilní správu.

Na vyslání rakety na (fakticky) izraelské území Golan reagovala armáda židovského státu vzdušným útokem na cíle v Sýrii. Napadla místa íránských zpravodajských služeb, výcvikový tábor provozovaný teheránskými poradci a sklad zbraní nedaleko damašského letiště, kde zničila zbraně určené zřejmě i pro Hizballáh. Podle exilových syrských aktivistů (SOHR) při akci zahynulo 11 syrských vojáků, ruská zpravodajská agentura RIA uvádí čtyři mrtvé a šest raněných.

Sami Izraelci uvedli, že dnešní likvidaci íránských cílů plánovali dlouho a provedli ji na základě mnohaměsíčního sběru informací. Rozhodně tedy nešlo o impulzivní reakci.

Jak Izrael informoval o odvetě? Proč?

Především je pozoruhodné, že o ní vůbec informoval. Navíc na místní poměry obsáhle. Na twitterovém účtu dokonce oznámil začátek akce. Dosud se k podobným aktivitám vyjadřoval jen výjimečně, drtivou většinu operací prostě nekomentoval, i když bylo všem regionálním i globálním hráčům jasné, že jde o práci izraelské armády.

Média se dohadují, co vedlo IDF ke změně. The Times of Israel naznačují, že může jít o novou strategii čerstvého šéfa generálního štábu Aviva Kochaviho – do funkce nastoupil 15. ledna, tedy minulé úterý. Arabská média tento krok přičítají nadcházejícím izraelským volbám, které jsou vypsané na 9. dubna. Jedním z klíčových témat v nich bude (opět) bezpečnost, tentokrát ale nejen z objektivních, ale i čistě politických důvodů. Vyzyvatelem premiéra Benjamina Netanjahua je Kochaviho předchůdce Benny Ganc, který se v kampani právě na bezpečnost podle všeho soustředí.

Jak vlivný je Írán v Sýrii?

Teherán má v zemi zničené válkou zásadní vliv. Spolu s Ruskem je hlavním sponzorem vlády Bašára Asada, který by bez jejich pomoci přinejmenším politicky nepřežil. Írán sice oficiálně poslal do Sýrie jen vojenské poradce, jeho přítomnost v zemi ale je – alespoň podle hodnověrných rozvědek – mnohem větší.

Teherán navíc prostřednictvím elitních příslušníků Revolučních gard, tedy paralelní íránské armády, buduje v řadě zemí Blízkého východu radikální šíitské milice po vzoru libanonského Hizballáhu. Jejich příslušníky pojí kromě oddanosti šíitské formě islámu a íránským náboženským vůdcům také nenávist vůči Izraeli. Řada izraelských útoků na syrské území se tak snažila zamezit tomu, aby dobře fungující Hizballáh získal od Íránu i syrského režimu sofistikované, nejčastěji ruské zbraně. Ty by totiž pravděpodobně použil v budoucím střetu s Izraelem.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Mimochodem, Írán v neděli poslal raketu na Golany kolem třetí odpoledne. Což je rovněž nezvyklé, typicky se střety i s ohledem na civilisty odehrávají v noci. Střela mohla podle izraelských zdrojů ohrozit lyžařský areál na jižních svazích hory Hermon, který je proto nyní uzavřen.

Jakou roli hraje v konfliktu Rusko?

Rovněž klíčovou, Asad je v řadě ohledů jeho vazalem. Moskva navíc alespoň dosud dobře vycházela i s Izraelem. Podle dostupných zpráv se Moskva zavázala nepustit Írán a s ním spřátelené skupiny k izraelské hranici.

Tento „nárazníkový“ koridor se každopádně vytvořit nepodařilo, jak ukázala dnešní operace IDF.

Je jen otázka, jestli Rusko o odvetě izraelců vědělo a využije ji k tlaku na íránské spojence, nebo jestli pro něj byla rovněž překvapením. A připomínkou slibu, který Kreml údajně dal židovskému státu.

Rusko v Sýrii

SDÍLET

Billboard-bottom-1