Izrael opatrně krouží kolem ruské agrese na Ukrajině. Vojenská pomoc Kyjevu by mohla ohrozit jeho vlastní „tichou válku“

Erik Siegl

Zatímco Írán se jako jediná blízkovýchodní země přímo zapojil do války na Ukrajině, jeho rival Izrael se k tomu dle všeho nechystá, byť jistou pomoc Kyjevu zřejmě na nátlak USA poskytl. Současné ukrajinské bojiště přitom může ukazovat jeden z možných scénářů široce spektrálního konfliktu obou zemí na Blízkém východě.

Masivní nasazení poměrně levných íránských dronů Ruskem při útocích na energetickou a kritickou infrastrukturu je dalším z překvapivých tahů této války, která kombinuje dělostřelecké bitvy i asymetrické útoky na civilní cíle. Dokládá, jak samo Rusko zaspalo při jejich vývoji a nasazení, i nakolik se nová levná technologie může při masivním nasazení stát ničivou a rychle osvojitelnou, ideálně pokud někdo zkušený poskytuje pomoc.

Jako nyní Írán. Drony totiž Rusku nejen dodává, ale příslušníci zahraniční větve Íránských revolučních gard (IRG) působí přímo na Krymu, kde cvičí ruské specialisty a radí jim při vedení a vyhodnocování útočných operací na ukrajinská města, byť to Teherán oficiálně popírá. Samotní Íránci tak získávají cenné zkušenosti a poznatky přímo z cizího bojiště, které jim pomohou v dalším vývoji technologie i taktiky nasazení. Podle vojenských zdrojů již několik z nich zahynulo po odvetných útocích ukrajinské armády.

Írán touto přímou pomocí posunul vojenskou spolupráci s Ruskem na novou úroveň a oplátkou získal nejen plnou politickou podporu člena Rady bezpečnosti OSN, ale i přístup k vyspělým technologiím. Jakým přesně, se můžeme jen dohadovat, ale dlouhodobě má vedle nákupu nejmodernějších ruských zbraní zájem především o transfer raketové a letecké technologie. Současně účinné nasazení íránských dronů také vysílá vzkaz rivalům Izraeli a USA, aby si uvědomily důsledky asymetrického útoku na civilní infrastrukturu, pokud by Írán samy napadly, nebo vojensky ohrožovaly.

Při všech odlišnostech a rozdílech se tak na Ukrajině nastiňuje jeden se scénářů možné eskalace a ozbrojeného konfliktu kolem Íránu na Blízkém východě. K té přispívá také to, že přímé íránské zapojení do války na Ukrajině a potlačování protestního hnutí v zemi momentálně snížily na minimum šanci, že USA a Írán obnoví dohodu o jaderném programu výměnou za uvolnění sankcí.

sinfin.digital