Jak dopadne válka o Ukrajinu na ekonomiky států EU? Česko patří mezi ty nejvíce zasažené, pro naši obranu je to špatná zpráva

Jan Kofroň

Bude to pomalu dvanáct týdnů, co Rusové napadli Ukrajinu a konec války stále není na obzoru. Boje celkem pochopitelně ekonomicky zasáhnou především Ukrajinu (odhaduje se propad HDP i kolem 45 %) a Rusko (propad cca 12 %). Jenže válka ekonomicky zasahuje i další státy, zejména pak ty v Evropě.

Na jedné straně v době geopolitické nestability stoupají ceny energií (zejména plynu a ropy), na straně druhé válka zasáhla i řadu ukrajinských subdodavatelů významných pro evropské firmy. A samozřejmě nemalou roli hrají i ekonomické sankce proti Rusku a odchod řady mezinárodních firem z tamního trhu.

Asi nejednoho čtenáře napadne, jak moc zasahuje současná krize nás a další evropské státy. Alespoň přibližnou odpověď nám může poskytnout srovnání odhadů ekonomického růstu pro rok 2022 vydaných (těsně) před začátkem války a aktuálních predikcí, kdy je už zřejmé, že ruská invaze nebyla jen krátkou epizodou tohoto roku.

Evropská komise v pondělí (16. 5.) vydala svou jarní ekonomickou predikci. Tu zimní publikovala 10. února – tj. dva týdny před válkou. V tomto kontextu se hodí i dodat, že v běžných podmínkách nebývají rozdíly mezi zimními a jarními odhady Evropské komise zásadní. Lze tedy předpokládat, že výrazné zhoršení predikcí (ať již stran růstu HDP, či inflace) do nemalé míry naznačují cenu války pro členy EU. Následující řádky a grafy proto poskytují srovnání těchto předpovědí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se změnily výhledy pro evropské ekonomiky po vypuknutí války na Ukrajině?
  • Jak je na tom Česko?
  • A jaké důsledky by mohly mít ekonomické potíže pro podporu Ukrajiny i naši obranyschopnost?
sinfin.digital