Jak na převýchovu krajní pravice? Kino v Německu rozdává členům AfD lístky na Schindlerův seznam

03. 01. 2019 • 13:15

Cinexx-Kino v západoněmeckém městě Hachenburg přišlo s unikátním nápadem, jak poučit členy strany Alternativa pro Německo (AfD) o holocaustu. Někteří z krajně pravicových politiků temnou stránku německé historie dodnes zlehčují, a kino se proto rozhodlo, že jim nabídne lístky na pětadvacet let starý snímek Schindlerův seznam zdarma. Kontroverzní krok v Německu sklidil chválu i kritiku.

Americké drama režiséra Stevena Spielberga o německém obchodníkovi Oskaru Schindlerovi, který za druhé světové války zachránil tisíce polských Židů, bude kino v Hachenburgu promítat 27. ledna, tedy na Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Přestože si Cinexx-Kino za lístek normálně účtuje sedm eur, členové Alternativy pro Německo budou mít vstup zdarma.

Krok vyvolal v AfD vlnu pobouření – strana odmítá, aby byla jakkoli spojována s holocaustem. Byli to ale právě členové Alternativy pro Německo, kteří svými výroky o holocaustu v minulosti rozhořčili německou veřejnost.

Vlnu kritiky loni v červnu sklidil spolupředseda AfD Alexander Gauland, který během sjezdu mládežnické organizace AfD ve městě Seebach označil Adolfa Hitlera a dvanáctiletou éru nacismu jen za skvrnku na jinak velkolepé tisícileté historii Německa.

Další z politiků AfD Björn Höcke, který je jedním z mluvčích strany v Durynsku, pak v lednu 2017 prohlásil před svými příznivci, že berlínský pomník obětem holocaustu je „památníkem hanby“ a že německá „politika vzpomínání“ potřebuje obrat o 180 stupňů.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Kino, které se rozhodlo oscarový film promítat v době jeho 25. výročí. V prohlášení tvrdí, že se kvůli nabídce lístků AfD zdarma setkává s kladnými ohlasy, kritikou, ale i výhrůžkami. Vedení kina se však brání s tím, že cílem není veřejně hanobit AfD, ale podnítit mezi členy strany diskusi o holocaustu.

„To, že se tolik lidí cítí napadeno, není naším záměrem a je to pro nás nepochopitelné. Neříkáme, že voliči AfD jsou nacisti. To, jestli potřebujete historickou osvětu, nebo ne, je na vašem uvážení,“ píše se podle německé televize Deuteche Welle v prohlášení.

„Podle našeho názoru však program strany AfD nabádá k trivializaci událostí té doby,“ dodává Cinexx-Kino s tím, že volné vstupenky nabízí určitým skupinám pravidelně – v minulosti to byli například migranti, mládež, členové církve nebo ženy.