Jasněji o digitálním euru. Do projektu by se mohly povinně zapojit banky i pošty

E15 PREMIUM | Evropská centrální banka rozpracovává myšlenku digitálního eura. Člen výkonné rady ECB Fabio Panetta na zasedání hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu přiblížil, jak by mohla státní digitální měna fungovat, respektive s jakou úrovní ochrany soukromí uživatelů. Podle Panetty ale budou mít v otázce zavedení digieura hlavní slovo europoslanci a členské státy.

„Lidé by neměli povinnost digitální euro používat. Měli by ale vždy mít takovou možnost. Stejně jako je tomu dnes s hotovostí. Digitální euro by navíc mohlo od zákonodárců získat status zákonného platidla,“ řekl v pondělí Panetta. „Pro uživatele by bylo přínosnější a pohodlnější, kdyby podnikatelé měli povinnost tuto digitální měnu přijímat,“ dodal radní Evropské centrální banky.

„Zástupci spotřebitelských sdružení a obchodníků během našich rozhovorů poznamenali, že nejlepší cestou k široké dostupnosti digitálního eura by bylo požadovat od bank a poskytovatelů platebních služeb v eurozóně, aby digieuro zpřístupnili klientům,“ pokračoval Panetta. Podle něj by virtuální měna představovala novou evropskou platformu pro inovace, která by umožnila zprostředkovatelům typu bank nabízet nové druhy služeb instantně dostupné napříč Evropou. ECB zároveň podle serveru Coindesk rozmýšlí, jak případně dostat digitální euro k lidem bez bankovního účtu.

sinfin.digital