Je to jako výhra v SuperStar, říká manželka bojovníka IS, kterou rodina dostala domů

17. 09. 2017 • 14:06

Islámský stát sice pod tlakem mezinárodní koalice ztratil klíčová území, ta však stále řeší pozůstatky jeho hrůzovlády. Nejistý zůstává osud manželek bojovníků ze syrského města Rakka. Bydlí v provizorních táborech, kde vládne chaos, špína a hluk. Některé ale mají štěstí a dostanou se zpět domů.

Nour al-Hudaová je dvacetiletá matka čtyř dětí. Brzy se jí narodí páté. Ve 14 letech se provdala za bojovníka tzv. Islámského státu (IS) a tři roky s ním žila v hlavním městě chalífátu. Ačkoli přebývá v táboře pro vnitřně vysídlené osoby, zůstává veselá. Když s ní deník The Independent mluvil, zbývaly jí dva dny do odjezdu za rodinou do Libanonu.

Dalších patnáct manželek bojovníku IS takové štěstí nemá. Dál zůstávají v táboře ve městě Ain Issa, které leží severně od Rakká. Manželé je opustili, když prchali z města před postupující mezinárodní koalicí. Někteří zemřeli, jiné koalice dopadla.

Vedení tábora oddělilo ženy od ostatních obyvatel. Ve třech pokojích žije 16 matek s 32 dětmi. V jejich obydlí je horko, špína a hluk. Chaos dokresluje kombinace několika jazyků a etnických skupin. Najdete tu Turkyni, Nizozemku nebo dívku ošetřující dítě s indonéskými kořeny. Co s nimi bude, zatím není jisté. Například Irák ženy zadržené po bitvě o Mosul soudí.

Většina žen tvrdí, že je chalífát zklamal. Život v něm si představovaly jinak. Jejich manželé prý byli vylákáni do Sýrie podvodem. Bez dokladů či důkazů o přestupcích nyní ženy žijí v právním vakuu a obávají se budoucnosti.

Nour už ví, že se může vrátit domů. „Bylo mi 17, když jsem sem přijela. Byla jsem dítě. Co jsem věděla?“ tvrdí s tím, že stěhování do Sýrie byl nápad jejího manžela. Ten v roce 2015 zemřel v boji.

Jelikož IS netoleroval svobodné ženy a vdovy, brzy se vdala znovu. Přestože s druhým, také již mrtvým, mužem čeká další dítě, mluví o něm jen jako o Tunisanovi. City k němu najevo nedává. „Co na tom záleží? Je mrtvý a já jdu domů.“

Detaily toho, jak se rodině podařilo vyjednat její návrat, nezná. Pouze ví, že jí otec zajistil bezpečný průchod přes území ovládané syrským prezidentem Bašárem Assadem do Libanonu.

Nour je nadšená. „Jsem jak soutěžící v Arab Idol (obdoba české Superstar, pozn. redakce), která postoupí do dalšího kola. Bůh ví, jak mi chybí televize,“ jásá. „A můj otec, moji bratři,“ dodává a vzápětí se usměje. „Asi jsem měla nejdříve říct, že ti mi chybí víc.“

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.