Je to politický boj. V masové podvody nevěřím, říká právník, který hlídal americké volby

Matyáš Zrno

Právník a novinář Michal Kučera se zúčastnil nedávných amerických prezidentských voleb jako pozorovatel v rámci mise OBSE/ODIHR. Že by docházelo k volebním podvodům, jak o tom hovoří (bez důkazů) i současný prezident Donald Trump, nezaznamenal. „Sledovali jsme zprávy, slyšeli jsme různé výhrady, které se objevovaly. Ale přišlo mi to spíš jako součást politického boje, kdy se jedna strana snaží celou situaci znejistit,“ říká Kučera v rozhovoru s šéfredaktorem Konzervativních novin Matyášem Zrnem.  

Obvykle to jsou Američané, kteří po celém světě kontrolují a komentují průběh voleb. Jak se koukali na to, že je nyní přijel někdo „kontrolovat“ z Evropy?

Zaznamenali jsme ze začátku občas trochu překvapení, že tam přijeli zahraniční pozorovatelé, ale když jsme nim vysvětlili, kdo jsme, odkud jsme a co děláme, tak reagovali velmi pozitivně. I díky tomu, že naše mise dostala docela dobré pokrytí v médiích. Zvykli si na nás velice rychle…

Kde jste působil?

S parťačkou jsme měli na starosti Minnesotu a Severní Dakotu. Ta byla velmi konzervativní a silně republikánská. V Minnesotě je to jiné –  hlavně velká města, jako je Minneapolis a Saint Paul, byla liberální. Jelikož jsme tam byli delší dobu, navštívili jsme jak města, tak venkov, a setkali se s členy volebních komisí a úředníky od malých městeček až po metropole.

Trump je jen dalším z Prezidentů rozdělené Ameriky, glosuje v nové knize INFO.CZ Martin Kovář

sinfin.digital