„Jedinou cestou k míru jsou dva státy.“ Šéf americké diplomacie obhajoval hlasování, které rozlítilo Izraelce

Řešením izraelsko-palestinské otázky je podle Johna Kerryho jedině vznik dvou států a tato varianta je podle něj vážně ohrožená. Kerry před novináři vystoupil v reakci na hlasování Rady bezpečnosti OSN, která v pátek schválila rezoluci požadující konec výstavby židovských osad na okupovaném území. Hlasování přineslo zásadní rozkol ve vztazích mezi USA a Izraelem, jehož vláda doufala, že Američané budou rezoluci vetovat.

Bylo to asi nejsledovanější vystoupení Johna Kerryho před lednovým odchodem z postu ministra zahraničí USA. Po tom, co se vztahy Spojených států s tradičním blízkovýchodním spojencem těsně před střídáním stráží v Bílém domě zkomplikovaly kvůli hlasování v Radě bezpečnosti, přišel ministr s vysvětlením – nešlo podle něj postupovat jinak.

Hlasování Rady bezpečnosti OSN

Rezoluce proti dalšímu budování izraelských osad v RB OSN minulý týden prošla díky tomu, že Spojené státy nevyužily práva veta. Je to poprvé od roku 1979, co Washington v této otázce Izrael nepodpořil. (Zdroj: ČTK)

Je-li volbou jen jeden stát, pak Izrael může být buď židovský nebo demokratický, ale nemůže být zároveň obojí, a nikdy nebude opravdu žít v míru,“ řekl Kerry. Vyslovil se pro to, aby Jeruzalém byl hlavním městem obou států.

Izraelská vláda Američany obviňovala, že ji při pátečním hlasování „nepodrželi“. Rezoluci se odmítá podřídit, premiér Netanjahu ji považuje za neobjektivní a hanebnou. Dnes Kerryho označil za „posedlého“ otázkou osad. Podle něj nepochopil a neřešil kořeny sporu.

Kerry pro změnu odmítl nařčení, že by hlasování v OSN bylo „předpřipraveno“ USA. Připomněl, že americká diplomacie měla k pasážím dokumentu sama výhrady a hlasování se zdržela.

Stopka pro výstavbu židovských osad. Co vše žádá rezoluce OSN?

Problémem je v aktuálním sporu především Západní břeh Jordánu, který má být spolu s Pásmem Gazy základem budoucího palestinského státu a kde Izrael pokračuje v kritizované výstavbě osad. „Rozšiřování izraelských osad nemá nic společného s bezpečností Izraele,“ řekl mimo jiné Kerry. Dodal, že výstavba některých osad odporuje i samotným izraelským zákonům a celkově podkopává snahy o dohodu s Palestinci. „Jak můžete vyjednávat s někým, kdo odmítá samotnou vaši existenci?“ oponoval později Netanjahu.

„Podporujeme právo Izraele na vlastní obranu.“

Kerry připomněl dlouhodobé partnerství USA a Izraele a vojenskou pomoc, která nemá obdoby. „Obamova administrativa byla zdaleka největším podporovatelem Izraele,“ uvedl šéf americké diplomacie. USA podle Kerryho nemůžou Izraeli efektivně pomáhat s jeho ochranou, pokud řešení izraelsko-palestinské otázky v podobě dvou států padne.

Faktem ale je, že na tahu bude Donald Trump a jeho administrativa. Nově zvolený prezident přitom v posledních dnech vystupoval jako člověk, který stojí výhradně na straně izraelské vlády a rezoluci kritizoval. Premiéru Netanjahuovi opakovaně vyjádřil podporu a vše nasvědčuje tomu, že jeho nástup do úřadu bude znamenat prudký obrat oproti Obamově politice. „Naděje na mír se vzdaluje,“ poznamenal dnes Kerry.

Konec války v Sýrii? Rusko se dohodlo s Tureckem na příměří, zemi chtějí rozdělit

SDÍLET
sinfin.digital