„Kdykoli mi zavolejte.“ Trump a smetánka Silicon Valley hledali společnou řeč

Donald Trump po svém zvolení absolvoval nejedno překvapivé setkání, schůzka se špičkami Silicon Valley přesto nezapadla. Budoucí prezident USA lídrům předních technologických firem familiérně připomněl, že „jsou na jedné lodi“. Kritiku, která od liberálně smýšlejících firem zní, to ale nesmazalo.

Šéf Applu Tim Cook, spoluzakladatel společnosti Google Larry Page, šéf společnosti Amazon Jeff Bezos nebo Elon Musk, ředitel společnosti Tesla Motors a kosmické firmy SpaceX. Sestava, která se obyčejně pohromadě nevidí. Když se v centru New Yorku scházejí s budoucím prezidentem USA, je to ještě pozoruhodnější. 

Donald Trump ze svého sídla v centru New Yorku hodlal vyslat vzkaz, že se na něj elita Silicon Valley může spolehnout. Vřelé přijetí a uvolněné vzkazy tomu odpovídaly. „Jsem tady, chlapci, abych vám pomohl,“ řekl Trump svým hostům. 

„Kdykoli volejte mým lidem nebo přímo mně, to je úplně jedno. Žádné formality nebudou.“

Ze Silicon Valley se kritika republikánského kandidáta ozývala během kampaně prakticky nepřetržitě. Firmy, označované za motory amerických inovací, vyčítaly budoucí hlavě státu názory na migraci, na vládní dozor nad tokem informací, na hospodářské vztahy s Čínou. Trump zase tvrdil, že investoři americké technologické firmy přeceňují.

Podle zdrojů agentury Reuters někteří z pozvaných hostů s cestou do Trump Tower váhali. Ředitelé firem Airbnb a Uber pozvání nepřijali. K otevřenému dopisu, který odmítá pomoc Trumpově vládě při údajném špehování Američanů a odsunu migrantů, se už připojilo 600 zaměstnanců technologických firem.

Kdo pomůže Trumpovi s registrem muslimů? Odmítl by jen Twitter

Prezident přesto zařadil Muska a Cooka do poradního sboru, který má Trumpovi tlumočit názory privátního sektoru. Členem sboru je i Travis Kalanick, ředitel společnosti Uber, který místo účasti na dnešním setkání s Trumpem zvolil týdenní cestu do Indie.

SDÍLET
sinfin.digital