Kissinger: Trump není žádný Putinův sluha. Když bude chtít, pomůžu mu.

Bývalý šéf americké diplomacie a tvůrce americké zahraniční politiky v posledních desetiletích v rozhovoru pro magazín The Atlantic dává nové zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi šanci, že dokáže změnit svět k lepšímu. 

V americké politice zřejmě neexistuje muž, který by měl v posledních desetiletích větší vliv na zahraniční politiku než Henry Kissinger. Magazín The Atlantic třiadevadesátiletého autora mnoha knih, které ovlivnily politiky na celém světě, vyzpovídal, aby zjistil jeho názor na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Překvapil vás výsledek voleb?

Myslel jsem si, že vyhraje Hillary.

Co to znamená pro roli Ameriky ve světě?

Mohlo by nám to umožnit nastolit soudržnost mezi naší zahraniční politikou a situací u nás doma. Evidentně existuje rozdíl mezi tím, jak zahraniční politiku Spojených států vnímá veřejnost a jak jí vnímají elity. Nový prezident má možnost obě skupiny usmířit. Ale je to jenom možnost, zbytek bude už záležet jenom na něm.

Máte lepší pocit z jeho kompetence nebo z jeho vážnosti?

O této otázce bychom se měli přestat bavit. Je to zvolený prezident. Musíme mu dát příležitost, aby rozvinul svojí filozofii.

Henry Kissinger

Kissinger se narodil v roce 1923 v německém Fürthu. Dvakrát se stal ministrem zahraničí USA, poprvé během prezidenta Richarda Nixona a podruhé po Nixonově rezignaci v kabinetu Geralda Forda. V roce 1973 obdržel Nobelovu cenu míru. Po odchodu z vlády dále radil mnoha americkým prezidentům a je členem mnoha vlivných organizací. Napsal několik knih, z nichž některé jsou považovány za povinnou literaturu při studiu mezinárodních vtahů.

Pomůžete mu?

Nebudu se ho doprošovat, což jsem nedělal u žádného z předchozích prezidentů. Pokud mě bude chtít vidět, tak za ním půjdu.

Jaké jsou vaše největší obavy ohledně globální stability, které vychází z uplynulých voleb?

Že zahraniční země budou šokovány. Rád bych, aby existovala možnost zahájení nových dialogů. Pokud Trump řekne americkému lidu, „toto je moje filozofie zahraniční politiky,“ přičemž některé jeho názory se s našimi původními názory neshodují, ale mají stejné cíle. Kontinuita může být zachována.

Jak bude reagovat Čína?

Jsem silně přesvědčený, že Čína bude studovat jednotlivé možnosti. Stejná bude i reakce Ruska.

Myslíte si, že Trump je Putinův obránce?

Nemyslím. Myslím, že zvolil určitou rétoriku, protože Putin o něm řekl pár dobrých slov, samozřejmě takticky, a on vycítil, že na to musí nějak reagovat.

Nemyslíte si tedy, že jejich vztah už byl v minulosti nějak předpřipraven?

Nemyslím.

Takže v krátkodobém pohledu neexistuje šance, že Rusko této výhody využije?

Je mnohem pravděpodobnější, že Putin bude vyčkávat, jak se situace vyvine. Rusko a Spojené státy se střetávají v celé řadě oblastí, v nichž ani jedna strana není schopna kontrolovat situaci. Jde zejména o Ukrajinu a Sýrii. Je klidně možné, že někteří účastníci těchto konfliktů se mohou cítit nyní volnější, aby podnikli některé akce. Putin bude čekat, aby zjistil jaké má možnosti.

Tudíž existuje určitá možnost větší nestability.

Spíš bych to řekl obecně. Myslím, že žádná světová zahraniční politika se teď zhruba šest až devět měsíců nekonala, protože čekala na výsledek voleb. Jenom pozorovali naší domácí revoluci a nyní jí budou nějaký čas studovat, přestože si události v některou chvíli vyžádají řešení. Jedinou výjimkou jsou nevládní organizace. Mohou vyprovokovat reakci ze strany Američanů, aby poškodili naší globální pozici.

Je nyní hrozba od islámského státu nyní vážnější?

Nevládní organizace se mohou domnívat, že Trump zareaguje na teroristický útok tak, že to bude vyhovovat jejich cílům.

Jak bude reagovat Írán?

Írán pravděpodobně dospěje ke správnému závěru, že jaderná dohoda je nyní křehčí, než byla. Oni budou rovněž daleko rozhodnější, navzdory mezinárodnímu tlaku, a přestože budou také studovat Trumpa. Nikdo o Trumpově politice mnoho neví, takže jí nyní budou nějaký čas zkoumat. Lepší výraz je „horečně studovat“.

Proč myslíte, že Trump vyhrál?

Celý fenomén je do značné míry výsledkem reakce střední části Spojených států na výpady proti jejich hodnotám, které vedla intelektuální a akademická obec. Existují i jiné důvody, ale tento je nejdůležitější.

Jak byste doporučil Trumpovi, aby se prezentoval před světem?

Zaprvé musí ukázat, že zvládá všechny výzvy. Zadruhé musí ukázat, že reaguje na vývoj ve světě. Prezident má určuje směr a to je věc, před níž neutečete. Čeho se snažíme dosáhnout? Čemu se snažíme zabránit? Proč? Aby na tyto otázky zvládl odpovědět, musí nejen analyzovat, ale i reagovat.

SDÍLET
sinfin.digital