Kissinger: Trump není žádný Putinův sluha. Když bude chtít, pomůžu mu.

Info.cz

Bývalý šéf americké diplomacie a tvůrce americké zahraniční politiky v posledních desetiletích v rozhovoru pro magazín The Atlantic dává nové zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi šanci, že dokáže změnit svět k lepšímu. 

V americké politice zřejmě neexistuje muž, který by měl v posledních desetiletích větší vliv na zahraniční politiku než Henry Kissinger. Magazín The Atlantic třiadevadesátiletého autora mnoha knih, které ovlivnily politiky na celém světě, vyzpovídal, aby zjistil jeho názor na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Překvapil vás výsledek voleb?

Myslel jsem si, že vyhraje Hillary.

Co to znamená pro roli Ameriky ve světě?

Mohlo by nám to umožnit nastolit soudržnost mezi naší zahraniční politikou a situací u nás doma. Evidentně existuje rozdíl mezi tím, jak zahraniční politiku Spojených států vnímá veřejnost a jak jí vnímají elity. Nový prezident má možnost obě skupiny usmířit. Ale je to jenom možnost, zbytek bude už záležet jenom na něm.

Máte lepší pocit z jeho kompetence nebo z jeho vážnosti?

O této otázce bychom se měli přestat bavit. Je to zvolený prezident. Musíme mu dát příležitost, aby rozvinul svojí filozofii.

sinfin.digital