KLDR odtajnila nové balistické střely. Jsou odolnější proti zničení, říká odborník

24. 08. 2017 • 00:27

Diktátorský režim Kim Čong-una provokuje své sousedy i Spojené státy jedním raketovým testem za druhým, Washingtonu a Bruselu tak začátkem měsíce došla trpělivost a zpřísnily sankce, které mají Pchjongjang od testů balistických střel odradit. KLDR však v rozvoji raketového programu pokračuje dál. Potvrzují to i fotografie, které ve středu zveřejnila severokorejská zpravodajská agentura KCNA. 

„Tohle jsou Severokorejci, kteří nám ukazují, nebo alespoň naznačují, že se jejich program výroby raket poháněných tuhým palivem neustále zlepšuje,“ řekl pro CNN výzkumník z Centra Jamese Martina pro nešíření jaderných zbraní David Schmerler o fotografiích, které byly pořízeny během dnešní návštěvy Kim Čong-una v Institutu chemického materiálu Akademie obranných věd a továrny na výrobu motorů na tuhé palivo používaných v raketovém programu země. 

Fotky například odhalují dosud neznámý typ projektilu, ale i prostředí, kde obávaný raketový program vzniká. Na jednom ze snímků je například plakát s raketou Pukguksong-3, která by se mohla stát náhradnicí dvou předcházejících typů střel.

Agentura KCNA v prohlášení píše, že Kim Čong-un institut pověřil, aby vyrobil víc raket na tuhá paliva a hlavice. Důvodem, proč se KLDR zaměřuje právě na rakety s tuhým palivem, je podle analytika Michaela Duitsmana jejich rychlost a lehkost. 

23. 8. 2017: Kim Čong-un na prohlídce v Institutu chemického materiálu Akademie obranných věd.

Na další fotce zase severokorejský diktátor stojí u měděného kontejneru, který je podle odborníků vyztužený plášť rakety. Díky použitým vláknům je nejen odolný, ale také mnohem lehčí než předešlé kovové verze. Severokorejské rakety tak budou moct létat dál, bude jednodušší je přepravovat a obtížněji lokalizovat, což protivníkům severokorejského režimu ztíží jejich zneškodnění. „Nejde o raketový test, ale stále to je pro lidi, kteří sledují severokorejský balistický raketový program, velmi znepokojující,“ říká Duitsman.

Podle analytiků není zveřejnění fotografií omyl, ale dobře promyšlený tah. „Nemyslím si, že by šlo o náhodu. Snímek jasně ukazuje Pukguksong-3. Byli to Severokorejci, kteří nám ukazují, co bychom mohli brzy sami vidět,“ říká Schmerler.