KLDR opět ukazuje svaly. Trump nemá na Kima čas, na řadu tak přichází vojenské hrátky

Severokorejský režim se snaží světu znovu ukázat svou sílu. Poté, co médii proběhly obrázky Kim Čong-una s novou vojenskou ponorkou, dnes z KLDR přichází zprávy o odpálení raket krátkého doletu. Co tím režim sleduje? Podle odborníka ÚMV Jana Hornáta se Pchjongjang snaží získat pozornost světových státníků a především pak Donalda Trumpa. S ním Kim Čong-un loni zahájil diplomatická jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, na která ale šéf Bílého domu nyní nemá čas. Kim však potřebuje rozhovory opět nastartovat.

Podle zpráv jihokorejských médií byly obě rakety vypáleny z přístavu Wonsan na východě země, překonaly vzdálenost asi 430 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Zatímco japonský ministr obrany Takeši Iwaja označil incident za „nanejvýš politováníhodný“, americká administrativa vypálení střel zatím blíže nekomentovala.

Johnsona čeká střet s realitou a zmírní tón. Část slibů je příliš i na jeho stranu, říká Kruliš

Jde o první takový krok ze strany Severokorejců od posledního setkání vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který koncem června navštívil demilitarizovanou zónu mezi oběma Korejemi a na okamžik vstoupil i na území KLDR. „Výlet Trumpa do Pchanmundžomu neměl požadovaný účinek,“ říká pro americkou televizi CNN odborník z MIT univerzity Vipin Narang s tím, že místo toho, aby bylo stanoveno datum pro další rozhovory, KLDR pokračuje ve zbrojení a testování raket.

Podle zahraničních médií by však diplomatická jednání mezi Spojenými státy a KLDR neměla být incidentem ohrožena – Trump totiž v minulosti ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít na rozhovory vliv, určitě to ale není pro americkou administrativu nejlepší vzkaz. Severní Korea naposledy odpálila dvě rakety krátkého doletu začátkem května, a jak už tehdy Trump prohlásil, testy „nikoho nepotěšily“. 

Možnou motivací, proč Pchjongjang po měsících klidu opět děsí státy v regionu, je podle komentátorů společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády plánované na srpen. Vojenské manévry vždy Pchjongjang sleduje s velkou nelibostí, Severní Korea proto v posledních týdnech varuje americkou administrativu, že pokud od cvičení neupustí, může KLDR po 20 měsících obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.

Třetí schůzka Trumpa s Kimem přišla nečekaně. Co se bude dít dál?

„Vždy když takováto cvičení probíhala, Severní Korea na to nějakým způsobem reagovala a volila mnohem ostřejší rétoriku – například hrozila, že obklopí Soul ohněm a podobně. Reakce KLDR na cvičení však míří spíše dovnitř Severní Koreje,“ říká pro INFO.CZ odborník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Hornát s tím, že severokorejský režim chce tímto způsobem ukázat, že nepodléhá tlaku Spojených států.

Podle Hornáta Pchjongjang zvolil cestu „minimální reakce“ – tím, že odpálil jen rakety krátkého doletu, které jsou v rámci diplomatických jednání mezi KLDR a USA „povolené“, nerozzuří tím Trumpa a zároveň si zachová tvář před domácím publikem. Severokorejci jsou totiž zvyklí, že v době vojenských cvičení nebo politických setkání představitelů Spojených států a Jižní Koreje přichází z KLDR alespoň nějaká reakce.

Trump nemá na KLDR čas

Odpálení raket však není jediným případem Kimovy demonstrace síly tohoto týdne. V úterý vyslala severokorejská agentura KCNA do světa fotografii Kim Čong-una s novou vojenskou ponorkou, která má údajně velmi brzy operovat u východního pobřeží Severní Koreje. S ohledem na velikost plavidla přitom odborníci usuzují, že by ponorka mohla být schopná nést i balistické rakety.

Kritická situace ve Středomoří nutí konat. Rodí se nový způsob přerozdělování migrantů

„Není náhoda, že někdo vyfotí Kima stojícího před ponorkou – chtějí tak ukázat, že jsou tvrdí a silní a že se před nikým nesehnou,“ říká pro CNN Joel Wit, šéf webového serveru 38 North, který informuje o dění v Severní Koreji. Podle Wita nejsou nejnovější raketové testy určitě těmi posledními, americká administrativa by však na podobné incidenty měla reagovat s chladnou hlavou – Severokorejci budou dle Wita testy provádět bez ohledu na to, zda jsou Američané „vůči KLDR tvrdí“, nebo ne.

Podle odborníka Ústavu mezinárodních vztahů oba incidenty posledních dnů – představení nejnovější ponorky i raketové testy – souvisejí s potřebou KLDR upoutat na sebe pozornost a rozhýbat jednání se Spojenými státy. „Klíčový zájem Severní Koreje je buď to, aby mezinárodní komunita uznala, že KLDR je jaderná velmoc, což se nestane. Druhý požadavek je pak uvolnění sankcí namířené proti Severní Koreji,“ říká Hornát a dodává, že kvůli mezinárodní izolaci nemají Severokorejci možnost, jak na své požadavky tlačit.

Německá armáda jako minové pole. Obrana má AKK dostat na vrchol, čeká ji ale řada nástrah

Americký prezident nemá na KLDR nyní čas, je totiž zaneprázdněn řešením rozpočtu a dalšími domácími kauzami – v současnosti především děním kolem šetření Roberta Muellera o ruském vlivu na prezidentské volby. Právě Muellerovo vyšetřování nyní naplno zaměstnává i Trumpův twitterový účet, po raketových testech KLDR tu ale nejsou ani památky. Ve Spojených státech navíc startuje kampaň před prezidentskými volbami, v nichž se Trump pokouší o své znovuzvolení.  

Severokorejci si jsou dobře vědomi, že americká pozornost v současnosti směřuje úplně jinam a chtějí donutit Trumpa, aby se diplomatickým jednáním a uvolněním sankcí věnoval – to, že rozhovory mezi USA a KLDR probíhají na nižších diplomatických úrovních, jim nestačí.

„Ať už to jsou nové střely nebo ponorky, které navíc vůbec nemusejí být realistické, stojí za tím snaha na sebe strhnout pozornost a přimět státníky, aby nezapomněli, že Severní Korea je hrozba. Izolovaný režim na sebe musí neustále upozorňovat a jediné, co mu zbývá, je podnikat podobné kroky, aby tak urychlili proces jednání. Což nevím, jestli se jim povede, protože Trump má skutečně mnohem důležitější věci na práci než Severní Koreu,“ uzavírá expert ÚMV.

SDÍLET
sinfin.digital