KLDR potají pomáhala syrskému režimu s chemickými zbraněmi, odhalili experti OSN

HalfPageAd-1

Info.cz, luš

27. 02. 2018 • 22:05

Severní Korea navzdory sankcím zásobuje režim syrského prezidenta Bašára Asada technologiemi k výrobě chemických zbraní, píší experti OSN v zatím neveřejné zprávě. Z ní dnes citoval americký deník the New York Times. Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014, ale čelí obvinění, že opakovaně používá chemické zbraně proti civilistům. To ale syrský režim popírá. 

Mobile-rectangle-3

Experti OSN uvádí, že režim severokorejského diktátora Kim Čong-una dodal do Sýrie například ventily odolné proti kyselinám, teploměry a dlaždice. Tvrdí také, že v místech, kde syrská vláda skladovala chemikálie působili severokorejští technici.

Ve zprávě se dle deníku rovněž píše, že technologie byly součástí nejméně čtyřiceti zásilek se zakázaným materiálem, jež lze využít pro civilní i vojenské účely, které mezi lety 2012 a 2017 vyslala Severní Korea do Sýrie. 

William Newcomb, jenž předsedal panelu expertů OSN pro KLDR mezi lety 2011 a 2014, označil zprávu za „skutečný průlom“. Od vypuknutí války v Sýrii v roce 2011 totiž experti podezřívali Severní Koreu, že pomáhá expertními radami i vybavením režimu syrského prezidenta Bašára Asada udržet v chodu chemický zbrojní program. „Věděli jsme, že se to děje,“ uvedl Newcomb deníku s tím, že se chtěli korejsko-syrské spolupráci dostat na kobylku, ale nedařilo se jim to. 

Nyní mají experti v rukou konkrétní důkazy. The New York Times uvádí, že zpráva obsahuje kopie smluv mezi severokorejskými a syrskými společnostmi, stejně jako doklady o vykládce, z nichž se dají vyčíst druhy dopravovaného materiálu. Řadu informací prý navíc poskytly nejmenované členské státy OSN. 

Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích sarin a několikrát chlor. Největším excesem bylo bombardování povstalecké enklávy východní Ghúta u Damašku 21. srpna 2013, kdy zahynulo přes tisíc lidí. Syrský režim nasazení chemických látek dlouhodobě popírá. 

SDÍLET

Billboard-bottom-1