KLDR rozšiřuje kvůli sankcím nelegální výrobu drog. Hledá tak cestu k financování jaderného programu

Spojené státy i Evropská unie přitvrdily sankce vůči severokorejskému režimu, který pokouší jejich trpělivost stále četnějšími raketovými testy. Právě mezinárodní sankce KLDR přivádějí do problémů a ztěžuje jí cestu k získávání tvrdé měny, kterou Kim Čong-un potřebuje pro rozvoj svého jaderného a raketového programu. Podle německého serveru Deutsche Welle se ale Pchjongjang nehodlá posilování zbrojního arzenálu vzdát a hledá cestu v jiné nelegální činnosti, ve které však není žádným nováčkem – výrobě nelegálních drog. 

Ve světle nedávných sankcí se izolovaná Severní Korea snaží zuby nehty dostat k penězům potřebných k posílení raketového programu, opět proto zintenzivňuje výrobu omamných látek určených jak pro vývoz, tak pro domácí trh. Uvádí to jihokorejský server DailyNK s odvoláním na zdroje ze Severní Koreje.

„Sever má dlouhou historii výroby a prodeje drog v zámoří a pro režim to je příhodná nouzová cesta, jak zvýšit produkci, když dojde k posílení sankcí a je těžší exportovat legitimní zboží,“ řekl pro Deutsche Welle profesor mezinárodních vztahů na Mezinárodní křesťanské univerzitě v Tokiu Stephen Nagy. „Je zřejmé, že potřebují tvrdou měnu pro nové vojenské mechanismy a vědí, že existuje velký hotovostní trh pro nelegální drogy,“ dodává Nagy.

Výroba drog sponzorovaná státem se přitom v KLDR zaměřuje hlavně na produkci heroinu, kvůli kterému se ve velkém pěstuje mák na místních farmách, a na syntetické drogy vyrobené ve vysokoškolských laboratořích.

Amerického studenta nejspíš nemučili, soudruzi udělali chybu, říká Češka zadržená v KLDR

Při pašování pak Pchjongjangu nahrává především to, že má velvyslanectví v řadě zemí jihovýchodní Asie, kde je poptávka po narkotických látkách vysoká a kvůli laxním kontrolám na hranicích je pašování balíků s drogami relativně snadné. Veřejným tajemstvím je také druhá cesta, přes kterou země pašuje drogy – diplomatická pošta, která se podle mezinárodního práva nesmí kontrolovat.

„Severní Korea je v podstatě zločinecký podnik řízený jednou rodinou. Exceluje v kriminálním chování, které zahrnuje právě distribuci nelegálních drog,“ říká expert na japonské podsvětí Jake Adelstein. 

Z nové „exportní kampaně“ Severní Koreji má nyní strach právě Japonsko. Kromě toho, že se nachází blízko, má totiž také prosperující podsvětí, které už je na Severní Koreu napojené.

„Slyšel jsem od svých policejních zdrojů, že už došlo k nárůstu nabídky drog, která se zaměřuje hlavně na mladší generaci spotřebitelů,“ říká Adelstein s tím, že se nejčastějším problémem stává extáze. „Japonské úřady vše, co je v jejich silách, aby tyto dovozy zastavily, ale existuje příliš mnoho způsobů, jak je do země dostat,“ dodává odborník na japonské podsvětí.

SDÍLET
sinfin.digital