Klíčové referendum v Itálii: 5 věcí, které jste nevěděli

Italové budou v nedělním referendu rozhodovat o nejdůležitějších změnách ústavy od druhé světové války. Jelikož premiér Matteo Renzi spojil s výsledky svůj další osud v čele italské vlády, nehraje se pouze o reformu, ale také o další směřování Itálie a celé EU.

O čem se v referendu rozhoduje?

Italové budou rozhodovat o nejdůležitější reformě dvoukomorového parlamentu od druhé světové války. Změny mají výrazně omezit vliv Senátu a naopak posílit sněmovnu. Pokud projdou, počet senátorů se sníží o dvě třetiny a komora přijde o možnost svrhnout vládu a také o značný vliv na blokování přijímaných zákonů. Poslanecká sněmovna by měla nově schvalovat zákony označené vládou za přednostní ve zrychleném režimu – za 70 nebo 95 dnů.

Premiér Renzi, který reformu představil, věří, že pomůže zefektivnit a zmodernizovat zkostnatělý italský ústavní systém. Její odpůrci se ale naopak obávají, že povede k nebezpečné centralizaci moci.

V referendu se dále rozhoduje o předání některých pravomocí italských regionů centru či změnách ve volebním zákoně, které zvýhodňují vítěznou stranu ve volbách.

Co říkají průzkumy?

Italské zákony zakazují zveřejňovat průzkumy veřejného mínění patnáct dnů před konáním voleb či referenda. Poslední anketa z minulého týdne favorizovala odpůrce ústavních změn, zároveň ale ukazovala, že značné množství voličů se stále nerozhodlo. 

Co se stane s premiérem Renzim, pokud změny neprojdou?

Premiér Matteo Renzi spojil s referendem svou politickou kariéru. Opakovaně se nechal slyšet, že pokud navrhované změny neprojdou, podá demisi. Agentura Bloomberg napsala, že pokud by k tomu došlo, Renziho by v čele technokratické vlády pravděpodobně nahradil ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan, nebo předseda Senátu Pietro Grasso.

V poslední době se ale spekuluje o tom, že si Renzi křeslo premiéra v zájmu zachování stability země ponechá. V tomto duchu na něj údajně tlačí i někteří členové jeho vlády, italský prezident Sergio Mattarella, ale i vlivné podnikatelské kruhy, které sice reformy podporují, ale také se obávají politických otřesů. Není navíc vůbec vyloučeno, že prezident znovu pověří Renziho vedením nové vlády bez vyhlášení předčasných voleb.

V případě, že referendum dopadne ve prospěch navrhovaných ústavních změn, analytici se shodují, že postavení premiéra Renziho se upevní zejména na evropské scéně.

Evropští Trumpové. Politici, které může miliardářovo vítězství posílit

Co se stane s Itálií, pokud změny neprojdou?

Obavy z politických otřesů po neúspěšném schválení reforem mají zejména ekonomové, kteří se strachují o italský bankovní systém. Italské banky na tom totiž nejsou vůbec dobře a další politická nejistota jim může přitížit a odradit investory. Krize může ve výsledku citelně zasáhnout celou eurozónu a podle některých i vést k tomu, že Itálie opustí společnou měnu. Podle průzkumu, který nedávno zveřejnila agentura Reuters, si pětina oslovených investorů myslí, že Itálie do roku odejde z eurozóny.

Zhoršující se ekonomická situace může ještě více posílit protisystémové Hnutí pěti hvězd komika Beppeho Grilla, které má za sebou už několik cenných vítězství v červnových komunálních volbách, a povzbudit euroskeptické nálady v zemi. Šanci zabodovat v předčasných volbách má i pravicově populistická, antievropská a separatistická Liga severu.

Jaké budou dopady referenda na Evropu?

Pokud by premiér Renzi v referendu skutečně prohrál, znamenalo by to podle listu Financial Times ve světě již třetí revoltu pro establishment krátce za sebou - po nečekaném výsledku britského referenda o vztahu země a EU a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital