KOMENTÁŘ: Pohonné hmoty ve Francii zatím nezdraží, uspokojí to ale „žluté vesty“? Spíš ne

Milan Rokos

04. 12. 2018 • 16:30

Malý ústupek, který nenaplňuje očekávání, ale může nastartovat dialog. Tak se dá krátce shrnout včerejší rozhodnutí francouzské vlády odložit o půl roku další zvýšení cen pohonných hmot plánované na leden. Prezident Emmanuel Macron čelí už třetí týden sílícím protestům, které stále více provází násilí. Když radikálové v sobotu posprejovali Vítězný oblouk v Paříži a scény z ulic metropole připomínaly občanskou válku, bylo jasné, že původně tvrdý postoj vlády vůči ulici nevydrží.

Kdyby se ale Macron vzdal plánovaných ekologických reforem, ztratil by tvář nejen doma, ale i v Evropě.

Vláda je sice připravená s hnutím žlutých vest jednat, problémem ale je, s kým. I sami mluvčí demonstrantů zdůrazňují, že nejsou žádní lídři, kteří by měli rozhodovací pravomoci.

Uklidnit deprimovanou část populace, jež má pocit, že náklady na ekologický přechod nese jen ona, zatímco bohatí dostali dárek v podobě zrušení milionářské daně, je v tuto chvíli naprosto nezbytné. Další sobota se blíží a s ní i protesty, které přitahují extremisty zprava i zleva.

Otázka je, jak se výše zmíněné opatření v sobotu projeví – jak připomněl politolog Christian Lequesne z pařížské Science Po, lidé v ulicích požadují snížení daní, ne jejich zmrazení.

Pro Macrona nastává kritické období jeho pětiletého mandátu. On sám před zvolením tvrdil, že není typem vládce pro klidná období, ale naopak mužem připraveným čelit bouřkám. Nyní to může dokázat.

Pozici nemá navzdory alarmistickým výkřikům svých protivníků tak špatnou – hlavní síly francouzské opozice zápasí spíš samy se sebou a rozzlobené „žluté vesty“ reprezentují sice početnou, ale ne zcela dominantní sílu ve společnosti.

V Paříži se po sobotním rozbíjení výloh a zapalování aut začalo mluvit dokonce o obnovení výjimečného stavu, který v zemi platil od vlny teroristických útoků v roce 2015 až do listopadu loňského roku. K radikálnímu kroku se ale vláda, zdá se, zatím nechystá.

Ve městě Puy-en-Velay dokonce demonstranti zapálili policejní prefekturu, jinde zase blokovali silnice a napadali symboly kapitálu, jako jsou banky nebo obchodní centra.

Obchodní svazy již odhadují, že se škody mohou pohybovat až v miliardách eur. Představitelé turistického průmyslu se zase obávají, že cizinci vyděšení ze záběrů na bulvár Champs-Elysées zruší naplánované předvánoční výlety do francouzské metropole. 

 

SDÍLET