Komu tato kauza prospívá? Jen opozici, která se snaží kriminalizovat Směr, hřímal Fico

raz

28. 02. 2018 • 19:13

K vraždě slovenského novináře Jáma Kuciaka a jeho snoubenky se krátce po 18. hodině vyjádřil premiér Robert Fico. Veřejnost ujistil, že příslušné orgány na případu pracují a důkladně ji prošetří. Většinu projevu nicméně Fico věnoval útoku na opozici, která se podle něj kauzy snaží využít ve svůj politický prospěch. Opozice dnes uspořádala v Bratislavě vzpomínkové shromáždění na počest obou zavražděných a již dříve vyzvala Fica, aby v souvislosti s kauzou prosadil odchod ministra vnitra a policejního prezidenta.

„Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratických parlamentních volbách,“  prohlásil Fico. Opozice podle něj sází na emoce lidí, kterými vražda novináře otřásla.

Podle Fica opozice nedokázala od roku 2006 vyhrát parlamentní volby a svého cíle chce dosáhnout prostřednictvím protestních akcí. „Jejich jediným cílem je kriminalizace Směru a celé vládní koalice, přičemž se neštítí využívat přirozených lidských emocí a pochopitelného pohnutí novinářské obce,“ řekl Fico.

„Mě a moji vládu zajímá vyšetřování činu. Ujišťujeme slovenskou i zahraniční veřejnost, že orgány v tom dělají maximum," vzkázal Fico.

Zemětřesení okolo Fica a vazby na mafii

Dva spolupracovníci premiéra, na jejichž někdejší podnikatelské vazby s osobami patrně blízkými italské mafii upozornil v nedokončeném článku zavražděný novinář Ján Kuciak, dnes oznámili, že do vyšetření případu opustí svá místa na úřadu slovenské vlády. Odchod tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně a Ficovy asistentky Márie Troškové požadovala opozice, ke které se přidala i koaliční strana Most-Híd. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico se jmenované dvojice ještě v úterý zastal.

„Spojování našich jmen s tímto ohavným činem (vraždou novináře) některými politiky či médii je absolutně za čárou. Vzhledem k tomu, že naše jména jsou zneužívaná v politickém boji proti předsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli jsme se až do vyšetření tohoto případu opustit své pracovní pozice na úřadu vlády," napsali Jasaň a Trošková ve společném prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor úřadu slovenské vlády.

Oba zároveň vyjádřili soustrast rodinám Kuciaka a jeho partnerky, kteří byli podle policie zastřeleni patrně kvůli novinářově investigativní práci.

SDÍLET