Konec amerických intervencí. Trump se chce stáhnout z Blízkého východu

Budoucí americký prezident Donald Trump chce výrazně omezit americké vojenské angažmá ve světě. Spojené státy podle něj výrazně zredukují intervence na Blízkém východě. S jedinou výjimkou, kterou je boj proti samozvanému Islámskému státu, jejž chce nadcházející šéf Bílého domu posílit. 

„Ničivý cyklus intervencí a chaosu musí konečně skončit,“ řekl podle amerického serveru Politico Trump ve Fayetteville v Severní Karolíně na jedné ze zastávek svého současného turné, během kterého děkuje voličům. Vojákům na nedaleké základně Fort Bragg zároveň vzkázal, že už nebudou muset bojovat v oblastech, kde by „bojovat neměli.“

Zároveň slíbil, že Spojené státy v zahraničí přestanou „svrhávat režimy, o kterých nic nevíme.“ Místo toho se chce Trump zaměřit na boj s Islámským státem a terorismem. Vítěz nedávných prezidentských voleb v minulosti opakovaně říkal, že má tajný plán boje proti Islámskému státu, zatím ale neprozradil žádné podrobnosti. Podotkl pouze, že chce spoléhat na země, které se na problém dívají stejně.

"Na Blízkém východě jsme utratili 6 bilionů dolarů a naše silnice jsou plné děr."

Politico připomíná, že jakákoliv kampaň proti IS bude vyžadovat velké výdaje a vojenskou přítomnost v oblasti. V současnosti se tam Spojené státy spoléhají hlavně na letecké útoky a omezený počet vojenských poradců. Trump tak podle amerického serveru zároveň říká, že za operace na Blízkém výhodě ušetří, ale i vydá více peněz.

Budoucí americký prezident ve Fayetteville také slíbil, že dohlédne na modernizaci americké armády. Tu podle něj už nebude vyčerpávat boj v mnoha různých misích a bude opět silná. Výdaje na armádu by ale neměly být na úkor investice do infrastruktury, řekl Trump. „Na Blízkém východě jsme utratili 6 bilionů dolarů a naše silnice jsou plné děr,“ dodal s tím, že USA teď musí utrácet hlavně doma. 

SDÍLET
sinfin.digital