Konec bitvy o Aleppo. Rebelové se stáhli z klíčových pozic

Bitva o syrské Aleppo se chýlí ke konci, povstalci se stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali. Oznámil to dnes Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle něj už rebelové v druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno drobné území.

Výrazný postup v Aleppu ohlásila syrská armáda už dnes ráno. Moskva, která podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, vzápětí uvedla, že vláda ovládá již 95 procent města.

Bašty rebelů se vojákům podařilo dobýt během necelého měsíce. V oblasti podle odhadů i nadále žilo v obklíčení na deset tisíc lidí, kteří nemají přístup k jídlu ani vodě.

Rusko, které v ofenzívě podporuje syrskou vládu, uvedlo, že kvůli bojům z města odešlo na 100 tisíc obyvatel. Víc než 13 tisíc jen za posledních 24 hodin. Mezi nimi byli i rebelové, podle Moskvy se jich na 2 200 vzdalo.

Pusté ulice, hory sutin, smrt. Podívejte se na záběry ze zdevastovaného Aleppa

Aleppo bylo kdysi největším syrským městem. Před povstáním v roce 2011 platilo za obchodní a průmyslovou mekku. Od té doby bylo rozdělené na dvě části. Západní kontrolovala vláda, východní povstalci. Syrské armádě se bariéru začalo dařit lámat až v září za pomoci milic podporovaných Íránem a ruských náletů.

„Bomby jsou tu všude, lidé tu běhají po ulicích, jsou zranění, nikdo se jim neodvažuje jít na pomoc, někteří lidé jsou stále uvěznění v sutinách,“ popsal situaci ve východním Aleppu BBC tamní učitel angličtiny Abdul Kafi Alhamado.

Podle Syrské organizace pro lidská práva zemřelo v povstaleckých částech Aleppa od poloviny listopadu nejméně 415 civilistů a 364 rebelů. Dalších 130 civilistů pak zabily raketové útoky rebelů na vládní pozice. 

SDÍLET
sinfin.digital