Konec Clintonové? Trump stahuje náskok své soupeřky

Je to impuls, na který republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump čekal měsíce. Průzkum televizní stanice ABC a deníku The Washington Post ho poprvé od letošního května posunul na cestě do Bílého domu do role favorita. V ostatních ale stále zaostává.

„Memento je na naší straně, Donald Trump vede podle posledních průzkumů napříč zemí,“ řekl Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence na kampani ve Philadelphii.

Průzkum probíhal v době, kdy už naplno vypukl nový skandál okolo emailů Trumpovy demokratické rivalky Hillary Clintonové. Jejich obsah Američani neznali. To, že se jimi zabývá FBI, už ale věděli. Takto silný dopad na voličskou základnu měla aféra jen v případě jednoho průzkumu. V ostatních si bývalá ministryně zahraničí mírně pohoršila, vedení ale neztratila. V některých si drží náskok i o devět procent. Podle analytického webu Fivethirtyeight má pak stále šanci na celkové vítězství 71 procent.

 

„Memento je na naší straně, Donald Trump vede podle posledních průzkumů napříč zemí."

Kdo je Mark Rich

Americko-belgický obchodník, který vydělal na arabském embargu na vývozu ropy do Spojených států. Obchodoval s Jižní Afrikou v době apartheidu, iráckým diktátorem Saddámem Husajnem nebo Sovětským svazem. Později uspěl i na trhu s nemovitostmi, díky kterému se dostal i do Česka. Jeho společnost Marc Rich Real Estate (dnes Glencore) se tu podílela například na výstavbě Paláce Karlín nebo Corso Karlín. V 80. letech ho Spojené státy obvinily z rozsáhlých daňových úniků, Rich proto utekl do Švýcarska a léta figuroval na seznamu nejhledanějších osob FBI. V roce 2001 mu Bill Clinton udělil milost.

 

Samotné vyšetřování milosti je léta uzavřené, FBI proti bývalému prezidentu v této souvislosti nikdy nevznesla žádné obvinění. Silně cenzurovaných 129 stran teď úřad vydal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Demokratický tábor ale načasování vidí jako politický útok.

„Pokud tu není lhůta pro zákon o svobodném přístupu k informacím, pak je to zvláštní," reagoval na svém twitterovém účtu mluvčí kampaně Hillary Clintonové Brian Fallon. „Bude teď FBI zveřejňovat dokumenty o diskriminaci v Trumpových bytech v 70. letech?"

 

 

Tým okolo Clintonové také poukazuje na to, že zatímco případů vyšetřování v rodině demokratické kandidátky těsně před volbami přibývá, o kauzách spojených s Donaldem Trumpem úřad mlčí. Šéfu FBI Jamese Comeymu konkrétně vyčítá, že nezveřejňuje informace o údajném napojení bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta na Kreml.

Kdo je Paul Manafort

Americký lobbista a konzultant, který pomáhal v prezidentské kampani Geraldu Fordovi, Ronaldu Reaganovi, Georgi H. W. Bushovi a naposledy Donaldu Trumpovi. V letech 2007 až 2012 působil v roli politického poradce na Ukrajině. Právě zatyto služby měl podle amerického tisku a ukrajinské protikorupční agentury pobírat peníze od bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. V souvislosti s jeho údajným napojením na ruského prezidenta Vladimira Putina proti němu FBI spustila vyšetřování. Z pozice Trumpova poradce rezignoval v srpnu 2016.

Donald Trump a ženy
Hillary Clintonová se teď pozornost znovu snaží strhnout na téma, které její pozici upevnilo po první prezidentské debatě – vztahu Donalda Trumpa k ženám. Na jejích posledních kampaních ji doprovází bývalá Miss Universe Alicia Machadová, kterou newyorkský miliardář v minulosti nazval Miss Piggy neboli Miss Prasátko. Trumpa společně profilují jako muže, který ženy opakovaně uráží a šikanuje. Tuto nálepku se snaží prosadit i v televizní kampani, kterou Clintonová ve víru posledních afér nově spustila i ve státech, kde si do teď byla vítězstvím jistá – v Coloradu, Virginii, Novém Mexiku a Michiganu.

Reklamní kampaň Hillary Clintonové

 

Déjà vu na politické mapě
Přestože je Donald Trump kandidátem, jakého američtí voliči nezažili, mapa současných volebních preferencí zas tak nová není. Při pohledu na průzkumy v jednotlivých státech, tak jak je prezentuje server Fivethirthyeight, připomíná rozložení sil nápadně situaci z roku 2012. Donald Trump vede ve všech státech, kde před čtyřmi lety zvítězil Mitt Romney. Hillary Clintová pak v těch, kde uspěl současný prezident Barack Obama, snad jen s výjimkou Iowy. To by k blízkosti Bílého domu znovu posunovalo Hillary Clintonovou, tedy pokud se během následujících sedmi dnů něco zásadně nezmění.

SDÍLET
sinfin.digital