Konec války v Sýrii? Povstalci a vláda mají úderem půlnoci složit zbraně

O zlomu v roky trvajícím konfliktu informoval ruský prezident Vladimir Putin. Moskva je spolu s Tureckem garantem příměří. Obě země se v uplynulých dnech dohodly na jeho podmínkách a Sýrii si spolu s Íránem rozdělily do neformálních zón vlivu. 

Válka sice s velkou pravděpodobností fakticky končí, neznamená to ale, že boje a násilnosti z minuty na minutu přestanou. Asadova vojska nemají kontrolu nad celou Sýrií a všechny dosavadní pokusy udržet dlouhodobý klid zbraní dosud selhaly. Podmínky se navíc vztahují jen na tzv. umírněnou opozici a nikoli na radikálnější a teroristické skupiny.

Uzavření dohody o klidu zbraní potvrdila i syrská armáda, uvedla agentura AFP. Dohoda má začít platit úderem půlnoci místního času.

Šest let bojů, více než 300 tisíc mrtvých. 27 klíčových milníků války v Sýrii

Přesto je iniciativa vedená Moskvou zlomovým okamžikem. Prezident Asad a jemu věrné jednotky jsou fakticky Putinovým vazalem a respektují jeho přání a rozhodnutí. Turecko zase má vazby na syrskou opozici. Na stole navíc dosud nikdy nebyla přímo podepsaná dohoda o příměří v podobném rozsahu. Obě strany konfliktu jsou prý rovněž připravené zahájit mírová jednání.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62 tisíc opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky budou prý dodržování klidu zbraní monitorovat.

Bolestivá prohra americké zahraniční politiky. Vzniká aliance Rusko, Írán a Turecko

Jedná se také o porážku americké zahraniční politiky a o citelnou ztrátu vlivu Spojených států v regionu. Washington se soustředil na vojenské akce v rámci mezinárodní koalice, jinak se v posledních týdnech do dění v zemi nevměšoval a diplomatickou iniciativu přenechal jiným.

Využilo toho Turecko, které se ve spolupráci s Ruskem a Íránem stalo překvapivým hybatelem dění na syrském bojišti. Ankara tam oficiálně vystupuje proti Islámskému státu, spolu s tím ale cílí i na Kurdy na severu Sýrie, kterým chce zabránit ve spojení a osamostatnění jejich území.

SDÍLET
sinfin.digital