Kongo na pokraji humanitární krize. Milionům dětí i dospělých hrozí smrt vyhladověním

V provincii Kasai v Kongu hrozí smrt vyhladověním více než třem milionům lidí a k odvrácení humanitární krize je zapotřebí okamžité pomoci. Zpravodajské společnosti BBC to v neděli řekl šéf Světového programu pro výživu (WFP) David Beasley. Region v centrální části Konga sužují od srpna 2016 boje protivládních milicí s armádou, při nichž zahynuly tisíce lidí.

Z regionu od loňského léta uprchlo na 1,5 milionu obyvatel. Přestože násilí podle OSN v poslední době zesláblo a statisíce lidí se vrátily do svých domovů, Beasley situaci popsal jako „pohromu“.

Radikálové hledají po rozkladu Islámského státu nové útočiště. Volba padne na Afriku, tvrdí experti

„Naše týmy jsou v terénu. Viděli jsme spálené chatrče, spálená obydlí, kriticky podvyživené děti jejichž růst se zastavil, samozřejmě již zahynulo mnoho dětí,“ řekl šéf WFP, organizace působící v rámci OSN. „Mluvíme tady o statisících dětí, které do několika měsíců zemřou, pokud nezajistíme zaprvé peníze, zadruhé jídlo a zatřetí jeho zpřístupnění v určitých lokalitách,“ vysvětlil Beasley.

WFP má nyní podle něj pouze jedno procento prostředků potřebných na zajištění pomoci pro obyvatele provincie Kasai. „Pokud budeme ještě několik týdnů čekat na peníze na přípravu potravinové pomoci, nedovedu si představit, jak strašlivý vývoj nastane. Potřebujeme pomoc a potřebujeme ji hned,“ citovala Beasleyho BBC.

Migranti jsou velká hrozba. Nebezpečí ale není islám, jde o výchovu, říká egyptský bohemista

Podle dětského fondu OSN tvoří děti většinu uprchlíků, kteří museli v důsledku bojů opustit své domovy v Kasai. Násilí tam připravilo o život více než 3000 lidí, napsala BBC, jiné zdroje hovoří o nejméně 5000 obětech. Boje se rozhořely, když vládní jednotky zabily místního vůdce a hlasitého oponenta prezidenta Josepha Kabily. OSN minulý týden uvedla, že boje v posledních týdnech zeslábly a že do zasažené oblasti se již vrátilo 710 000 uprchlíků.

SDÍLET
sinfin.digital