Krize Anonymous? Vyhlásili válku Trumpovi, ale nic se nestalo

Píše se březen a hacktivistická skupina Anonymous vyhlašuje prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi totální válku. Slibuje operaci, která rozloží celou jeho kampaň. A zdá se to jako celkem jednoduchý úkol: Trump třeba velmi aktivně využívá Twitter. Hackerům se už předtím podařilo dostat do úzkých giganty jako Sony Pictures, CIA nebo Fox News. O několik měsíců později je Trump zvolen prezidentem a po Anonymous jako by se slehla zem. Žádná velká akce se nekoná.

Zatímco Wikileaks zprávami ohledně nezodpovědného používání soukromého mailu podstatně zkomplikovala kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové, Anonymous nebylo nikde vidět. Důvod? Rozdělena nebyla v prezidentské kampani jen americká společnost, ale i samotní Anonymous. Místo, aby se skupina stala během voleb zvučným hlasem, trpěla rivalitou ve vlastních řadách, popsal server VICE News.

„Americké volby postavily kamaráda proti kamarádovi, matku proti synovi. To samé udělali i uvnitř Anonymous, kde mnoho aktivistů uvízlo v debatě namísto toho, aby zůstali pravdivými a stabilně se stavěli proti establišmentu,“ tvrdí zástupci YourAnonNews, nejznámějšího „online hlasu“ skupiny.

Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Podle všeho jsou teď Anonymous ve Spojených státech slabší než kdy dříve. Shodují se na tom hackeři i odborníci, se kterými reportéři VICE News mluvili. „Můj osobní názor je, že koncept, hnutí a organizace, kterými jsou Anonymous, jsou jednoduše mrtvé,“ řekl Hector X. Monsegur, který byl dříve znám jako Sabu, člen Anonymous. Později se stal informátorem FBI.

Další ale upozorňují, že Anonymous jsou mezinárodním hnutím. „Zatímco hnutí Anonymous ve Spojených státech vypadá velmi malé, je stále robustní v dalších částech světa,“ říká antropoložka Gabriella Coleman. A další odborníci mluví o tom, že hackerská skupina je aktivní v cyklech. A projeví se třeba až v delším časovém horizontu. Svoji roli může hrát i fakt, že hnutí samo je založené na vysoké nezávislosti a minimální hierarchii ve svých řadách.

Co se Anonymous povedlo?

• Během arabského jara v Tunisku skupina pomohla tamním aktivistům zůstat online, rozšiřovat informace a upozorňovat na dění v zemi. • V roce 2012 hacker Deric Lostutter hacknul webovou fanouškovskou stránku středoškolského fotbalového družstva a odkryl důkaz o skupinovém znásilnění mladé dívky studenty Steubenville High School. • Anonymous pomohli upozornit na twitterový účet napojený na Islámský stát. Následně byl zablokován. • Skupina přitáhla pozornost k protestům ve Fergusonu po zastřelení černošského mladíka Michaela Browna policií.
SDÍLET
sinfin.digital