Krize ve Venezuele sílí. Vláda bojuje s nedostatkem obilí, neposlušní pekaři končí ve vězení

Venezuelská ekonomická krize nabrala další rozměr. Prezident Nicolás Maduro poslal inspektory a vojáky na průzkum pekáren v hlavním městě Caracasu. Během kontrol zadrželi čtyři pekaře za nelegální výrobu sušenek a dalšího pečiva - někteří si v chudých dobách dopřávali příliš velký luxus, jiní naopak z nouze sáhli k závadným surovinám.

Dva lidé podle deníku The Guardian doplatili na to, že spotřebovali příliš mnoho obilí na výrobu sladkého pečiva a croissantů. Další dva inspektoři zadrželi proto, že vyráběli sušenky z prošlých obilovin. Minimálně jednu pekárnu úřady na 90 dnů dočasně „převzaly“.

„Tihle lidé, co stojí za tzv. chlebovou válkou, zaplatí. Nenechme je říkat, že je to politická perzekuce,“ burcoval začátek týdne prezident Maduro.

Jeho socialistická vláda zavedla pravidlo, podle nějž se má 90 procent obilí využít k výrobě bochníků chleba. Právě nedostatek základní potraviny charakterizuje trable, které Venezuelu sužují už tři roky.

Vládnoucí socialisté z nedostatku obilí obvinili podnikatele, kteří podle nich podporují opozici, a proto potraviny hromadí. Výrobci ale tvrdí, že na vině je naopak vláda a 80 procent podniků už nemá ve skladech vůbec nic.

SDÍLET
sinfin.digital