Krvavé střety na hranicích Venezuely posílily Madura. Opozice si pohrává se zásahem USA

Adam Kotrbatý

Politická krize ve Venezuele o víkendu přerostla v ozbrojené nepokoje na hranicích země. Zemřeli nejméně čtyři lidé, další jsou zranění. Střety mezi opozicí a spojenci prezidenta Nicoláse Madura propukly během neúspěšných pokusů dostat do chudobou zmítané krajiny humanitární pomoc. Plány opozičního lídra Juana Guaidóa ale ztroskotaly a celá situace může naopak posílit Madura.

Nejdramatičtější scény se odehrávaly na hranicích mezi Kolumbií a Venezuelou. „Přivezli jsme humanitární pomoc, přinesli jsme květiny a vlajky a místo nich dostali kulky,“ popsal situaci pro list New York Times 34letý Delbert Rondón, jenž se k hranicím vydal z města Mérida, aby sehnal jinak nedostupné léky. „Takhle Maduro zachází se svými lidmi,“ citoval Guardian jiného účastníka střetů Carlose Juanja.

Násilnosti propukly poté, co se vojáci a skupiny loajální k Madurovu režimu, tzv. colectivos, postavili proti opozičním demonstrantům a konvojům s humanitární pomocí z Kolumbie a Brazílie. Maduro pomoc z těchto zemí vnímá jako podrývání své autority a součást pokusu o jeho svržení. Opozice se snahou dostat konvoje do země neuspěla. Projel jediný, další zůstaly před hranicemi.

Holec: Dneska Transgas, zítra paneláky? Ať si staré domy koupí aktivisté v čele s primátorem Hřibem

sinfin.digital