Krym není hotová věc, bouří se Porošenko i Berlín. Zemana ale přímo nejmenují

Proti včerejšímu výroku prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy se ostře ohrazují politici z různých koutů Evropy. Ve Štrasburku se k němu dnes vrátil i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který sice svůj český protějšek přímo nejmenoval, jeho návrh na uznání krymské anexe výměnou za ruskou ropu a plyn důrazně odsoudil. 

V projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PSRE) řekl, že „rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako „hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

Zeman chřadne. Ruský šváb až za hrob. Komentář Zdeňka Šarapatky

Porošenko v projevu také varoval před „appeasementem" vůči Rusku. Řekl, že v nynější situaci nelze udržovat styky s Ruskem „jako by se nic nestalo". Poděkoval poslancům PSRE za podporu územní svrchovanosti Ukrajiny a obsáhle hovořil o snahách Kyjeva prosazovat demokratické reformy a vymýtit korupci.

3714618:article:true:true:true

Podobně se dnes oficiálně vyjádřilo také Německo, které Zemana rovněž přímo nezmínilo, nicméně uvedlo, že postoj spolkové vlády se němění. Krym je a zůstává podle Berlína integrální součástí Ukrajiny. 

Bojím se voleb. Muslimové jsou naše zrcadlo, Havlova pravda a láska je výzva, říká biskup Malý

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už včera uvedl, že Zeman k projevu neměl žádný mandát. Jeho výroky podle Sobotky byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.

SDÍLET
sinfin.digital