Kubiceho zpráva po americku. Co víme o údajných kompromitujících informacích o Trumpovi?

Necelé dva týdny před oficiálním uvedením do úřadu se v amerických médiích objevila informace, že ruské tajné služby možná disponují kompromitujícími materiály na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Co všechno zatím víme o této americké verzi sporné Kubiceho zprávy?

Tajná zpráva se závažnými informacemi, která unikla do médií. Před jedenácti lety vzbudil v Česku rozruch materiál, který upozorňoval na sílící vliv organizovaného zločinu. Zprávu předložil sněmovnímu brannému výboru tehdejší šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice, část utajovaného dokumentu ale unikla do médií a skandál byl na světě. Nejnovější kauza kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa nese podobné rysy. 

O jaký materiál jde?

Výbušné informace má obsahovat dvoustránkový dodatek k tajné pětatřicetistránkové zprávě o údajném ruském zasahování do amerických prezidentských voleb, kterou minulý týden obdržel od nejvyšších představitelů amerických tajných služeb současný šéf Bílého domu Barack Obama i jeho nástupce Donald Trump.

Hovoří se o tom, že americkými médii koloval materiál několik měsíců, ale nikdo se ho neodvážil otisknout, protože nepůsobil věrohodně. V úterý se toho ale ujal server Buzzfeed, který chtěl, aby si dle něj mohli Američané udělat vlastní názor na nařčení o zvoleném prezidentovi, která kolují v nejvyšších sférách americké vlády.

Výbušné odhalení. Rusko prý Trumpa zachytilo při perverzních praktikách

Kdo je autorem zprávy?

Podle CNN bývalý agent tajné služby MI6, který působil v Rusku v 90. letech minulého století a který nyní provozuje soukromou zpravodajskou agenturu. Původně si ho v průběhu stranických primárek najali Trumpovi republikánští soupeři, aby prozkoumal Trumpovy vazby na Rusko. Když Trump získal republikánskou nominaci, přešel údajně Brit do služeb lidí obklopujících Hillary Clintonovou.   

Co zpráva obsahuje?

V materiálu, který zveřejnil server Buzzfeed, se píše, že Rusové pět let pěstovali kontakty s Trumpem ve snaze způsobit rozkol mezi západními spojenci. Během této doby se zřejmě ruským tajným službám podařilo zachytit budoucího amerického prezidenta v kompromitujících situacích, které ho vystavují potencionálnímu vydírání.

Podle dosud nepotvrzených zpráv se měl Trump během pobytu v moskevském hotelu Ritz Carlton, v němž byli při oficiální návštěvě Ruska i manželé Obamovi, zúčastnit „perverzních sexuálních praktik“.  Najaté prostitutky na něj prý v posteli močily.

Ku Klux Klan a výtky k migrační politice. Americký Senát začal zpovídat Trumpovy kandidáty na ministry

Ruské tajné služby sledovaly také Hillary Clintonovou. Se sbíráním materiálů začaly během prezidentování jejího manžela. Na rozdíl od Trumpa ale údajně Hillary nenachytaly při žádném kompromitujícím chování.

V materiálu se také píše, že ruské tajné služby Trumpovi roky dodávaly informace o politických oponentech, včetně Clintonové. K předávání informací prý došlo i v Praze. Trumpův právník Michael Cohen sem měl přicestovat loni, aby se zástupci Kremlu navázal kontakt a „ke vzájemnému prospěchu“ pak vyměňoval informace. Cohen obvinění odmítá, na svém twitterovém účtu zveřejnil foto svého pasu s dovětkem:„Nikdy v životě jsem nebyl v Praze“.

Nastávající americký prezident měl rovněž údajně dostat nabídku na lukrativní obchod s realitami v Rusku, ale nepřijal ji.

Jak na zprávu reagoval Trump?

Prostřednictvím svého twitterového účtu ji označil za falešnou. Podle Trumpa se jedná o hon na čarodějnice.

Co na to současný prezident Barack Obama?

K informacím se zatím nevyjádřil. Po posledním velkém projevu v Chicagu pouze novináři televize NBC řekl, že „utajované informace nekomentuje." 

 

SDÍLET
sinfin.digital