Kuciaka dal zabít Soros, osnuje převrat. Slovensko zaplavila vlna konspirací, naskočil na ni i Fico

Adam Kotrbatý

05. 03. 2018 • 18:00

Politická krize, kterou na Slovensku rozpoutala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se stala živnou půdou proruské propagandy. Dezinformační weby a trollové události prezentují jako snahu zahraničních sil zosnovat slovenskou verzi tzv. arabského jara či ukrajinského Majdanu. Konspirace přiživil i premiér Robert Fico, jenž naznačil, že události posledního týdne mohou mít spojitost s miliardářem Georgem Sorosem. 

Dva dny po odhalení vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky někdo přepsal stránku o Kuciakovi na slovenské Wikipedii. Anonymní autor jeho životopis pojal jako příležitost k dehonestaci.

O 27letém zavražděném mladíkovi psal jako o neúspěšném novináři pracujícím na objednávku pro propagandistické a upadající weby. Kuciak byl podle něj homosexuál, který měl sexuální zájem o podnikatele Mariana Kočnera, jehož kauzami se zabýval.

Během několika minut jiní uživatelé útočný text smazali a editaci stránky dovolili jen přihlášeným osobám. Středeční úprava je nyní nedostupná. Na internetu se ale dá najít její vyfocená část. Vyhledavače IP adres ukazují, že se pisatel připojil z okolí ruského Petrohradu. Zkušení uživatelé internetu však dokáží podobné nástroje obelstít, aby připojení lokalizovaly do jiného než skutečného města.

Dezinformace šířené v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

Česká stopa

Bavit se o Rusku přesto nemusí být nesmyslné. Kolem Kuciakovy vraždy a následné politické krize se v prvním týdnu rozjela na plné obrátky dezinformační kampaň. Přepisování profilu na internetové encyklopedii v ní přitom hraje zanedbatelnou roli.

Pravda mění majitele

Mezi české weby šířící dezinformace je řazen i server Parlamentní listy. Jeho majitel, společnost Our Media, jíž spoluvlastní senátor Ivo Valenta, nyní vstupuje i na slovenský mediální trh. Stala se novým majitelem deníku Pravda.

Proruské dezinformační weby se snaží primárně odradit Slováky od účasti na demonstracích. Krizi líčí jako plán západních vlád a neziskových organizací na rozklad Slovenska po vzoru tzv. arabského jara či ukrajinského Majdanu. Obě události pochopitelně vykládají v souladu s ruskou propagandou.

Česky píšící proruský web Aeronet stvořil konstrukci, podle níž Kuciaka a jeho snoubenku obětovali miliardář George Soros a americká vláda, aby mohli na Slovensku realizovat vlastní cíle. Novinář podle něj se Sorosem spolupracoval a země nyní hraje o přežití, protože „revoluce má vést k rozvratu územní celistvosti“.

„Kuciakova smrt má na Slovensku posloužit k vypuknutí nepokojů a demonstrací proti vládě. Podobně jako posloužila „smrt“ studenta Martina Šmída na Národní třídě v Praze k vyvolání protestů, které vedly ke svržení režimu v roce 1989. Slovensko čeká boj o zachování vlastní budoucnosti,“ píše web.

Dezinformace šířené v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

Kdo za Aeronetem stojí, není jasné. Web se charakterizuje jako nezávislý internetový zpravodajský portál připravovaný českými a slovenskými krajany žijícími v Nizozemsku, Rusku a v USA a ústřední server mediálního odboje v Česku. Bezpečnostní informační služba ho v roce 2014 označila za „zdroj nebezpečné ruské propagandy“. V hledáčku ho má i české Ministerstvo vnitra. Ve finančních tocích Aeronetu lze podle knihy novináře Ondřeje Kundry Putinovi agenti vysledovat ruskou stopu.

Soros chystá slovenský Majdan

Podobně jako Aeronet píší o současném dění na Slovensku jiné weby. Tamní dezinformační portál Zem a vek převzal z Aeronetu česky psaný text a vydal ho s titulkem „Majdanizace Slovenska“.

„Ještě nikdy nebylo Slovensko v situaci, kdy v zájmu svržení vlády došlo k zinscenování vraždy novináře a jeho snoubenky způsobem, aby veškeré stopy vedly k vládnoucí straně SMĚR,“ píše se v něm.

Také tady autor pracuje se jménem George Sorose a historickými paralelami. Podle něj se Slovensko ubírá ukrajinskou cestou ze Západu vyprovokovaných protivládních demonstrací, které vedly k rozkladu země.

Dezinformace šířené v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

„Na Slovensku se také lidé chtějí zbavit korupce a do ulic a na slovenská majdanizovaná náměstí je svolávají ty samé hlásné trouby jako v Kyjevě, tzn. neziskový sektor a fake news mainstreamová média vlastněná cizími společnostmi, jako je třeba německý Ringier Axel Springer vydavatelství, pro které psal zavražděný Ján Kuciak,“ konstatoval nepodepsaný autor.

Ve skutečnosti dal podnět k demonstracím na kyjevském náměstí tehdejší proruský prezident Viktor Janukovyč, když na podzim roku 2013 přerušil jednání o asociační dohodě s Evropskou unií. V násilí a válku přerostla situace především díky zásahu ukrajinských represivních složek. Rusko se do hry vložilo, když obsadilo Krym a jeho vojáci začali bojovat po boku separatistů na východě země. Moskva následně začala události vykládat tak, že demonstrace byly Západem připravený pokus o puč.

K Majdanu se odkazuje i další server šířící falešné zprávy Hlavné správy. V pátek jeho redaktoři dehonestovali pietní akce za Kuciaka a Kušnírovou, které se konaly po celém Slovensku. Server vyděsil své čtenáře titulkem „Ukrajina je tady“ a fotkou vyvolávající dojem, že se rozhořčený dav dobývá do uzamčené vládní budovy.

Ani tady realita s prezentací událostí na webu nesedí. Vzpomínkového pochodu a následné akce na bratislavském náměstí před úřadem vlády se zúčastnilo podle odhadů více než 20 tisíc lidí. Drtivá většina se po skončení akce rozešla. Jen část čítající spíše stovky než tisíce lidí pokračovala v demonstracích. Chuligánů, kteří lomcovali s bránou, bylo minimum. Organizátoři se od nich distancovali a už v průběhu protestu vyzvali dav, aby místo opustil.

To už ale Hlavné správy nezmiňují. Naopak v textu dále varují před cílenou radikalizací společnosti. „Je to ukrajinský předkrm toho, co nás čeká,“ píše se v v něm.

Trollové, osobnosti i premiér

Konspirace žijí svým životem i na sociálních sítích. Na Facebooku jsou jejich nositeli opět především proruské skupiny. Například ve skupině Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel!!! se negativně zmiňuje Sorosovo jméno, ale také Kuciakova spolupráce s českou investigativní novinářkou Pavlou Holcovou.

Uživatelé vyčítají Holcové, že se angažovala ve společnosti Člověk v tísni, kterou podle nich financuje Soros. To předkládají jako důkaz komplotu. Z výročních zpráv Člověka v tísni přitom vyplývá, že podíl Sorosových příspěvků organizaci je v porovnání s celkovými příjmy prakticky zanedbatelný a pohybuje se v desetinách procent.

Konspirace ale nešíří jen anonymní či za podivnými zkratkami skrytí redaktoři dezinformačních webů a uživatelé sociálních sítí. V případě slovenské krize se k nim přidávají i některé osobnosti veřejného života.

Někdejší slovenský premiér Ján Čarnogurský podepsal výklad jím vedené organizace Slovensko-ruská společnost. Ta se ve svém stanovisku odkazuje právě na články Aeronetu a tvrdí, že v dění posledních dní má prsty Soros.

Dezinformace šířené v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

„Potřeboval někdo vraždu Jána Kuciaka, aby vyhnal neinformované lidi do ulic proti vládě, která některým kruhům na Západě nevyhovuje? Však jinak vražda Jána Kuciaka nedává smysl,“ praví se v prohlášení.

Na vlnu konspirací naskočil také premiér Robert Fico, když ve svém nedělním projevu reagoval na slova prezidenta Andreje Kisky. Řeč, v níž se Kiska vyslovil pro rekonstrukci vlády nebo předčasné volby, nemohla být podle Fica napsaná na Slovensku.

Mluvčí prezidenta Roman Krpelan odvětil, že projev vznikal v Tatranské Javorině. „To je stále na Slovensku. Ukážeme i místnost, případně stůl, kde se tvořil,“ dodal.

„Obávám se, že slova premiéra neměla význam a pointu v tom, zda se projev psal reálně panem prezidentem na Slovensku, ale je to vážnější a hlubší odkaz, který je dokonce velmi pobuřující a obírající se o konspirační teorie. Myslím, že není vhodné, aby se takové náznaky, možná dokonce potvrzování konspirací, šířily z úst premiéra. Vidím v tom vážný faul, který se nikdy neměl stát,“ reagovala v neděli večer na diskusi Denníku N Ficova předchůdkyně ve funkci Iveta Radičová.

Fico svá slova upřesnil na pondělní tiskové konferenci. V souvislosti s politickou krizí i on zmíni Sorosovo jméno. „Ptám se, proč hlava státu šla na soukromou půdu k člověku, který má velmi pochybné jméno. Ptám se jednoznačně, proč si na tuto schůzku nevzal žádného představitele ministerstva zahraničních věcí. To, co se stalo po vraždě novináře a jeho partnerky naznačuje, že je tu pokus o totální destabilizaci,“ pravil předseda vlády.

Cíl: chaos a rozdělená společnost

Cílem ruské propagandy a konspiračních teorií publikovaných na prokremelských webech je podle zprávy BIS především informační zahlcení publika a relativizace pravdy. Falešné zprávy nemají čtenáře přesvědčit o ruském vidění světa, ale zpochybnit relevantní zdroje a narušit soudržnost společnosti.

Dopad falešných zpráv je předmětem diskusí. O vlivu Moskvy se mluvilo například v souvislosti s událostmi kolem migrační krize nebo volbami v USA a evropských zemích. Například během referenda o vystoupení Velké Británie z EU působilo podle studie univerzit v kalifornském Berkeley a ve Swansea až 150 tisíc na Rusko napojených účtů.

V Česku se ruská propaganda zmiňovala také v případě kauzy lithium, která promluvila do loňských parlamentních voleb. Poškodila ČSSD a přinesla hlasy hnutí ANO, KSČM či SPD. Pochyby kolem těžby lithia pod Cínovcem otevřel právě dezinformační Aeronet.

SDÍLET