Kudy půjdou USA po odchodu jestřába Boltona? Trump možná začne opět jednat s diktátory

Pavel Novotný

Kontroverzní stejně jako svérázná postava americké diplomacie John Bolton v Bílém domě skončil. Donald Trump ho vyhodil z klíčového postu poradce pro otázky národní bezpečnosti. Změní se jeho odchodem americká zahraniční politika? Zklidní se, nebo naopak zešílí? A začne americký prezident opět osobně vyjednávat s diktátory, islamisty a vyslanci autoritářských režimů?

Bez ohledu na ideologickou optiku lze už nyní konstatovat, že vnější politika americké administrativy je přinejmenším těkavá, spíše pak chaotická. Je rovněž silně ovlivněna Trumpovými byznysovými návyky, což vede k různým taktickým manévrům – lavírování, odchodům od stolu a jiným úskokům. Tento styl naposledy šokoval povstalecké lídry afghánského radikálního hnutí Tálibán, jinak prosté paštunské venkovany, do té míry, že se zdáli být osobně uraženi.

Přesto: jak změní odchod zkušeného diplomata Boltona americkou politiku vůči světu? Nutno dodat, že tento zahraničněpolitický jestřáb je označován za stoupence vojenských řešení stejně jako odpůrce vyjednávání s diktátory.

Írán: Dojde nakonec k usmíření?

Boltonův silný odpor k případnému Trumpovu setkání s jeho íránským protějškem Hasanem Rúháním byl prý nakonec jedním z hlavních důvodů, proč americký prezident prominentního poradce vyhodil. Alespoň to tvrdí deník Los Angeles Times, podle kterého prezident Spojených států pouhý den po Boltonově odchodu začal změkčovat postoj vůči Teheránu. Zatímco dosud hovořil o „maximálním tlaku“ na teokratickou republiku, který prý posléze zdeptané Íránce přinutí jednat, tento týden nevyloučil, že sám sankce zmírní. „Uvidíme, co se stane,“ odpověděl rozšafně na otázku ohledně dialogu s letitým rivalem, s nímž Washington v současnosti neudržuje ani obyčejné diplomatické styky.

Sankce proti Íránu
sinfin.digital