Lindě, která utekla k Islámskému státu, hrozí trest smrti, potvrdil irácký premiér

raz

Naše newslettery rozesíláme každý týden

16. 09. 2017 • 22:26

Irácký premiér Hajdar Abádí v dnešním rozhovoru pro agenturu AP potvrdil, že 16leté Lindě, která utekla od rodičů v Německu a přidala se k Islámskému státu, opravdu hrozí trest smrti. Dívka i nadále zůstává v bagdádském vězení, soudy o jejím dalším osudu ještě nezačaly rozhodovat. 

"Náctiletí jsou podle určitých zákonů zodpovědní za své činy, zvlášť když se jedná o kriminalitu, která se týká zabíjení nevinných lidí," řekl k případu Lindy Abádí. 

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. V červenci ji pak našli iráčtí vojáci v tunelovém komplexu pod Mosulem. Podle irácké armády se z ní po příjezdu stala obávaná odstřelovačka Islámského státu, která má na svědomí mnoho lidských životů.

3648772:article:true:true:true

Linda později řekla novinářům, že by se ráda vrátila do Německa, závažnost situaci si zřejmě stále neuvědomuje. „Jediné, co chci, je odejít,“ řekla mladá Němka v rozhovoru s iráckým novinářem Amirem Musavim, který zprostředkovala německá média NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung. „Chci se dostat pryč od války, daleko od zbraní a hluku,“ svěřila se Linda, která se před rokem seznámila na internetu s radikálem z Islámského státu a odjela za ním do Iráku.

Jak irácký novinář řekl pro německou televizní stanici Deutsche Welle, Linda by v lepším případě za nelegální překročení hranice mohla v iráckém vězení strávit tři a půl roku. V nejhorším - pokud ji v Iráku usvědčí z terorismu - jí hrozí právě trest smrti, jak dnes potvrdil i premiér. 

Rok strávený po boku džihádistů by tak německou školačku mohl stát cenu nejvyšší, závažnost celé situace si ale zřejmě vůbec neuvědomuje. „Myslím, že stále smýšlí jako dítě…, které nerozumí tomu, co se stalo, a co by ji mohlo čekat,“ tvrdí Musavi.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.