Maďarsko chce zrušit Benešovy dekrety. Jen se snaží odvrátit pozornost, říká analytik

ČTK, vkr

06. 06. 2017 • 17:57

Podle maďarského ministra pro národnostní politiku Arpáda Potápiho by Maďarsko mělo usilovat o zrušení Benešových dekretů, na jejichž základě Československo po druhé světové válce zbavilo velkou část Maďarů občanství a majetku. Podle analytika Víta Dostála se však politická strana Fidész, která je u moci, snaží pouze odvrátit pozornost od svého vládnutí. 

Podle Potápiho po válce nejvíce trpěli Maďaři v Československu, kteří přišli o státní příslušnost v rodné zemi a stali se obětí "ďábelského plánu," který prý hledal viníky mezi nevinnými, uvedl politik konzervativní vládní strany Fidész.

Strana Fidész má ostatně kritizování Benešových dekretů téměř jako sport. V roce 2015 se do nich opřel předseda maďarského parlamentu z Fidésze László Kövé a již v roce 2002 v tomto ohledu vystupoval Viktor Orbán v Evropském parlamentu, doplňuje Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Podle Dostála však nyní zdůrazňováním bolavého tématu mnoha Čechů může jít Fidészi o změnu tématu. „Může to být podobné odvracení pozornosti, jaké strana praktikovala již v lednu honem na svůj neziskový sektor. Je také možné, že to je součást předvolebního vymezování se,“ míní analytik.

Když nadhodil revizi Benešových dekretů před dvěma lety Kövér, putoval maďarský velvyslanec okamžitě na kobereček k ministru zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi. Nyní však diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem však nejspíše v ohrožení nejsou. „Maďarsko má nyní své diplomatické vztahy s okolními státy na skvělé úrovni, myslím si, že to celé brzy vyšumí,“ odhaduje Dostál.

Slovenská i česká politická reprezentace zrušení Benešových dekretů dlouhodobě odmítá. Ústavní soud ČR potvrdil platnost výnosů v době vzniku a jejich závaznost, což znamená, že jimi nastolené změny zůstávají zachovány. Zkoumat, zda zůstávají platnou součástí českého právního řádu, ale soud odmítl, neboť jsou již právně neúčinné.

SDÍLET